Instagram Snapchat’e dönüşürken

Instagram, piyasaya sürmeye hazırlandığı 'Instagram Stories' özelliği ile kullanıcıların 24 saat içinde silinen paylaşımlar yapmasına izin verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram, 24 saat içinde yok olan fotoğraflar özelliğini getireceğini dün blogundan yaptığı paylaşımla duyurdu. Instagram Stories adı verilen özellik sayesinde, kullanıcılar arşivlemeden paylaşmak istedikleri fotoğrafları kendi profillerinde geçici bir süreliğine paylaşabilecek.

Instagram Stories ayrıca, aynı gün içinde paylaşılan fotoğraf ve videolar tek tek yer kaplamak yerine bir sunum halinde görüntülenebilecek. Böylece tek bir kişinin fotoğraflarının ana sayfada art arda çıkması da engellenmiş olacak. Paylaşım yapan kullanıcıların “Acaba takipçilerim sıkılır mı?” diye düşünerek paylaşım yapmaktan vazgeçmesi engellenecek.

Fotoğrafların üzerine yazı yazılabilecek

Kullanıcılar paylaşımlarının üzerine yazı yazarak ya da çizimler yaparak fotoğrafı düzenleyebilecekler. Stories adı altında yapılan paylaşımlar, ayrı bir sekmede görüntülenebilecek ve 24 saat sonra buradan silinecek. Bu paylaşımlar daha sonra kullanıcıların profilinde de bulunamayacak.

tumblr_inline_obae99SfoZ1svf3j7_540

Yeni ‘Stories’ paylaşımı bulunan kişilerin profil fotoğrafının etrafında renkli bir çember bulunacak. O kişinin paylaşımını görmek için profil fotoğrafına tıklamak yeterli olacak. Stories üzerinden yapılan paylaşımlarda beğenme ya da yorum yapma özelliği bulunmayacak. Yorum yapmak isteyen kullanıcılar, paylaşım sahibine özel mesaj atmaya yönlendirilecek.

Instagram hesabı sadece onaylı takipçilere açık olan kullanıcıların paylaştığı ‘Story’ler de dışarıdan görüntülenemeyecek. Hesabı herkese açık olan kullanıcılar yine bu şekilde paylaşım yapabilecek. Ancak bir kullanıcı, takipçileri arasından birisinin paylaştığı içeriği görmesini istemiyorsa bu kişinin o paylaşımı görmesini engelleyebilecek.

Snapchat ile doğrudan rekabet

Snapchat uygulamasını kullanan birisi, Instagram’ın Stories duyurusunu gördükten sonra tüm bu özelliklerin Snapchat üzerinde de bulunduğunu düşünerek Instagram’ın bu hamlesini gereksiz bulabilir. Ancak geçici fotoğraflarla mesajlaşma platformu olarak ortaya çıkan Snapchat’in günden güne kalıcı fotoğraf paylaşımına yönelik attığı adımlar zamanla bu iki platformu birbirine rakip haline getirdi.

Instagram’ın Stories ile birlikte eklediği özelliklerin çoğu Snapchat tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanan özellikler olsa da Instagram’ın, Snapchat’in agresif stratejisi ile başa çıkmak için böyle bir hamle yapmak zorunda kaldığını söylemek mümkün.

Instragram’dan çok sonra ortaya çıkan Snapchat’in, fotoğraf paylaşımında bir numara olan bir platformu, kendisini taklit etmeye zorlamış olması Snapchat için önemli bir başarı. Bir zamanlar sadece gençlerin eğlence amaçlı kullandığı bir uygulama olan Snapchat, Instagram’ın Stories özelliğinin duyurulması ile birlikte Instagram’ın birebir rakibi olabilecek konuma gelecek. Artık benzer özellikler sunan iki platformdan hangisinin daha çok öne çıkacağını ise zaman gösterecek.

Instagram Stories özelliği önümüzdeki birkaç hafta içinde iOS ve Android platformlarında kullanılabilecek.

Kaynak: Instagram

Instagram blogundan yaptığı açıklamayla Instagram Stories adlı yeni bir özelliği duyurdu. Bu özellik, geçmişte Snapchat uygulamasından alışkın olduğumuz 24 saat içinde silinen fotoğraflar ya da fotoğrafın üzerine yazı yazıp çizim yapma gibi özellikleri barındırıyor. Stories ile birlikte, yapılan paylaşımı belirli kullanıcılardan saklama seçeneği de kullanıcılara sunulacak. Bu özelliklerle birlikte Instagram, Snapchat ile doğrudan rekabet eder hale gelecek.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği