Snapchat ‘kalıcı’ adımlar atıyor

Geçici fotoğraf ve video paylaşım platformu Snapchat, ‘geçici’ özelliğini ikinci planda bırakacak ‘Hatıralar’ özelliğini hayata geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kısa sürede yok olan mesajları ile popülerlik kazanan Snapchat bu özelliğinden git gide uzaklaşıyor. Şirketten Çarşamba günü yapılan açıklamada Memories (Hatıralar) adı verilen yeni bir özellik tanıtıldı. ‘Hatıralar’ kullanıcıların paylaştığı bazı snap’leri kaydedip dilediğinde yeniden görüntülemesini ve paylaşmasını sağlıyor.

Bu açıklamanın asıl önemi, uygulamaya yeni bir özellik eklenmesi değil, Snapchat’in başlangıçta kullanıcıları kendisine çeken özelliğinden bir adım daha uzaklaşıyor olması. Kısa süre içerisinde silinen fotoğraf ve videolar göndermek hala mümkün ancak daha uzun süreler geçerli olan içerikler paylaşmak, hatta içerikleri kaydetmek daha fazla ön plana çıkıyor. Uygulamanın 24 saatlik paylaşım yapmayı sağlayan Stories (Hikayeler) özelliği, paylaşım yapmak isteyen kullanıcılar tarafından sıkça kullanılıyor. Ya da paylaşılan içerikleri telefonunuza kaydedip daha sonra da görüntüleyebiliyorsunuz.

Ayrıca kaydedilen mesajlar arasından, başkalarının görmesini istemediğiniz mesajları ‘My eyes only’ (Bana özel) özelliği sayesinde kilitleyebiliyorsunuz. Bu snap’lere sadece bir pin kodu kullanılarak ulaşılabiliyor.

Bu aslında Facebook ve Twitter’da diğer sosyal ağlarda yapabildiğiniz şeylerin aynısı. Snapchat büyüdükçe kullanıcıların içeriklerini saklamak için yeni yöntemler benimsemeye başladı. Bu taktikler işe yarıyor gibi görünüyor ama Snapchat’in Facebook ve Instagram gibi olmasının kullanıcıların uygulamaya bakışını ne şekilde değiştireceğini görmek ilginç olacak.

Snapchat’in yeni özelliğini genç kullanıcılara tanıtmak için hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=nm1RfWn0tQ8

snapPiyasaya ilk çıktığında ‘geçici mesaj paylaşma uygulaması’ olarak tanınan ve bu özelliği ile kullanıcıları kendisine çeken Snapchat gün geçtikçe bu tanımdan uzaklaşıyor. Daha önce uzun süreli paylaşımlara izin veren uygulama şimdi de paylaşılan snap’lerin ‘Hatıralar’adı verilen bölümde saklanabilmesi özelliğini ekledi. Bu sayede kullanıcılar paylaştıkları içerikleri kaydedip daha sonra tekrar görüntüleyebilecek ya da tekrar paylaşabilecek.Yorumunuz: