Hikayelerinizin yeni rotası Youtube

Youtube, 10 binin üzerinde takipçisi olan üyelerine ‘Community’ (Topluluk) adında yeni bir etkileşim alanı sunuyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Youtube, 10 binin üzerinde takipçisi olan üyelerine ‘Community’ (Topluluk) adında yeni bir etkileşim alanı sunuyor. İçerik üreticileri bu Community üzerinden takipçileriyle iletişim kurabilecek. Yeni mecrada anket, GIF, fotoğraf ya da yazı gibi pek çok farklı tarzda içerik paylaşılabiliyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana bazı içerik üreticileri ile birlikte denenen Community artık yaygın bir şekilde kullanılmaya hazır.

Youtube, yaptığı açıklamada bazı kullanıcılarının deneme aşamasında yaptığı uygulamalardan bahsetti. Örneğin Marshmello adlı Youtuber, ürettiği içeriklere dair bazı görüntüleri GIF formatında takipçileriyle paylaştı. Anitta, kamera arkası fotoğraflarını topluluğa gösterirken Vidya ise hayranlarının nabzını anketlerle tuttu. Özellikle takipçilere direkt olarak soru yöneltebilme imkanı, içerik üreticilerinin hayranlarının isteklerinden haberdar olması ve talep olan içerikleri üretmesi için oldukça önemli.

Henüz yayına hazır olmayan videolardan kısa görüntüler ya da kamera arkası fotoğrafları paylaşmak da hayranların beklentiye girmesini ve video için heyecanlanmasını sağlıyor. Ayrıca içerik üreticileri, hayranlarının beğenebileceklerini düşündükleri diğer kanalların da tanıtımını yaparak birbirlerinin izlenme rakamlarını artırabiliyor.

Bir kanalı sıkça takip eden kullanıcılar, Youtube’a girdiklerinde ana sayfada sadece videoları değil, takip ettikleri kanalın ‘Community’ gönderilerini de görebilecek. Böylece, ilgilenen kullanıcılar sevdikleri Youtuber’lardan daha sık haber alabilecek ve onlarla daha çabuk iletişime geçebilecek. Dileyen kullanıcılar ‘Community’ gönderileri için de bildirim alabilecek.

Bir Youtube eksik kalmıştı

Önce Snapchat’te ortaya çıkan daha sonra Facebook’un tüm ürünlerine (Instagram, Whatsapp, Messenger) yerleştirdiği ‘Hikayeler’ özelliği şimdi de Youtube tarafından kopyalandı. Youtube bu özelliğe ‘Reels’ adını veriyor. Açıklamaya göre, içerik üreticileri kısa videoları ‘hikaye’ formatında takipçileriyle paylaşabilecek. Diğer platformlarda olduğu gibi Youtube’un hikayeleri de bir süre sonra silinecek ancak kullanıcılar dilerse hikayeyi silinmeyecek şekilde yayınlayabilecek. Tek seferde birden fazla hikaye yayınlamak da mümkün olacak.

Yeni özellikler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar, Creator Academy üzerinden yayınlanan dersleri takip ederek bilgi edinebilecek.

Kaynak: Creator Blog

Youtube, 10 binin üzerinde takipçisi olan üyelerine ‘Community’ (Topluluk) adında yeni bir etkileşim alanı sunuyor. İçerik üreticileri bu Community üzerinden takipçileriyle iletişim kurabilecek. Yeni mecrada anket, GIF, fotoğraf ya da yazı gibi pek çok farklı tarzda içerik paylaşılabiliyor. Henüz yayına hazır olmayan videolardan kısa görüntüler ya da kamera arkası fotoğrafları paylaşmak da hayranların beklentiye girmesini ve video için heyecanlanmasını sağlıyor. Ayrıca içerik üreticileri, hayranlarının beğenebileceklerini düşündükleri diğer kanalların da tanıtımını yaparak birbirlerinin izlenme rakamlarını artırabiliyor. Önce Snapchat’te ortaya çıkan daha sonra Facebook’un tüm ürünlerine (Instagram, Whatsapp, Messenger) yerleştirdiği ‘Hikayeler’ özelliği şimdi de Youtube tarafından kopyalandı. Youtube bu özelliğe ‘Reels’ adını veriyor. Açıklamaya göre, içerik üreticileri kısa videoları ‘hikaye’ formatında takipçileriyle paylaşabilecek. Diğer platformlarda olduğu gibi Youtube’un hikayeleri de bir süre sonra silinecek ancak kullanıcılar dilerse hikayeyi silinmeyecek şekilde yayınlayabilecek. Yeni özellikler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar, Creator Academy üzerinden yayınlanan dersleri takip ederek bilgi edinebilecek.

Etiketler:Bir yanıt

Yorumunuz: