Facebook Watch dünyaya açılıyor

Facebook’un Youtube’a rakip olarak oluşturduğu orijinal video içerik sekmesi ‘Facebook Watch’ ABD dışında kullanıma sunuluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un Youtube’a rakip olarak oluşturduğu orijinal video içerik sekmesi ‘Facebook Watch’ ABD dışında kullanıma sunuluyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında ilk kez ortaya çıkan Watch sekmesi bugüne dek sadece ABD’de 50 milyon aylık izleyiciye ulaştı. Bu izleyicilerin en az bir dakika video izledikleri belirtiliyor. Bu yılın başından beri ise Watch’ın izlenme süreleri 14 kat arttı.

Facebook, Watch’a son bir yıl içinde birçok sosyal özellik ekledi. Bunlar arasında grupla birlikte izleme etkinliği Watch Parties ve izleyicilerin de katılımını sağlayan bilgi yarışması programlarına olanak sağlayan Confetti de yer alıyor.

Watch ayrıca yeni videolar keşfetmek, videoları daha sonra izlemek üzere kaydetmek ve video akışını kişisel tercihlere göre düzenlemek için bazı temel araçlar da sunuyor.

Videolara reklam arası

Uluslararası kullanımın yanı sıra Facebook video üreticileri için de ‘Reklam Arası’ özelliğini sundu. Bu reklamlar videonun içinde yada video başlamadan önce olabilir. Ayrıca video oynarken altta görünen görseller şeklinde de reklam eklemek mümkün. Video üreticileri hangi reklamları ekleyeceklerini kendileri seçebilirler ya da Facebook’un otomatik reklam ekleme özelliğini kullanabilirler. Facebook video içine yerleştirilen reklamların sonuna kadar izlenme oranının yüzde 70’in üzerinde olduğunu söylüyor.

Reklam Arası özelliği, son 2 ay içinde en az 30 bin kişi tarafından 1 dakikadan fazlası izlenen 3 dakikanın üzerindeki videolara sunuluyor. Yayıncının ayrıca 10 binden fazla takipçisi olması ve bu özelliği destekleyen ülkelerden birinde bulunması gerekiyor. Özellik şu anda ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor. Önümüzdeki aydan itibaren Avrupa ve Amerika’da 20 ülkede daha İngilizce ve o bölgenin dilinde kullanıma sunulacak özellik Türkiye’den kullanılamayacak. Daha fazla ülke ve dil desteğinin gelmesi planlanıyor.

Sayfa yöneticilerine yeni araçlar

Facebook ayrıca Sayfaların içerik kütüphanelerini yönetebilecekleri Creator Studio adlı bir özelliği de kullanıma sundu. Sayfa yöneticileri buradan gönderileri arasında arama yapıp her bir gönderinin performansını inceleyebilecek. Ayrıca videolara Reklam Arası ekleme ve ödemeler alma gibi eylemler de buradan kontrol edilebilecek.

Facebook yaptığı açıklamada “Amacımız yayıncılara ve içerik üreticilerine Facebook üzerinde iş kurabilmeleri için ihtiyaç duydukları araçları sunmak. Facebook aktif, etkileşimli bir topluluk oluşturuyor ve izleyicilerin takip etmek istediği daha uzun içerikleri paylaşıyor.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: TechCrunch

Facebook’un Youtube’a rakip olarak oluşturduğu orijinal video içerik sekmesi ‘Facebook Watch’ ABD dışında kullanıma sunuluyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında ilk kez ortaya çıkan Watch sekmesi bugüne dek sadece ABD’de 50 milyon aylık izleyiciye ulaştı. Bu izleyicilerin en az bir dakika video izledikleri belirtiliyor. Bu yılın başından beri ise Watch’ın izlenme süreleri 14 kat arttı. Facebook, Watch’a son bir yıl içinde birçok sosyal özellik ekledi. Bunlar arasında grupla birlikte izleme etkinliği Watch Parties ve izleyicilerin de katılımını sağlayan bilgi yarışması programlarına olanak sağlayan Confetti de yer alıyor. Watch ayrıca yeni videolar keşfetmek, videoları daha sonra izlemek üzere kaydetmek ve video akışını kişisel tercihlere göre düzenlemek için bazı temel araçlar da sunuyor.Bir yanıt

Yorumunuz: