Facebook videolarına reklam geliyor

Video konusunda önemli platform olmayı amaçlayan Facebook, videolara reklam ekleme seçeneği sunarak içerik üreticilerin de para kazanmasını sağlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son dönemde video içeriğe eskisinden çok daha fazla önem vermeye başlayan Facebook, bazı profesyonel içerik üreticilerle sözleşme yaparak para dağıtsa da sıradan kullanıcılarına videoları Facebook’a yüklemek için geçerli bir sebep sunmuyordu. Diğer video platformlarında reklamlar üzerinden para kazanabilen kullanıcılar, videolarını bu platformlara yüklemeyi tercih ediyordu.

Özellikle Youtube’un son birkaç yılda patlama yapan yayıncı sayısı ve Twitch gibi platformların popülerleşmesi, Facebook’u harekete geçirdi. Videolar için uygun bir ortam yaratan şirket artık video reklamlarını da desteklemeye başlayacak. Böylece sitede yayınlanan videolar sadece Facebook’a değil, yayıncılara da yarar sağlayacak.

Plana göre videonun sahibi reklam gelirlerinin yüzde 55’ini alacak. Bu oran Youtube’un sunduğu oranla aynı. Ancak Youtube’dan farklı olarak Facebook, videoların başına reklam koymaya izin vermeyecek. Videoya ilk reklamın yerleştirilebilmesi için videonun 20 saniye boyunca oynatılmış olması gerekiyor. Ayrıca 90 saniyeden daha kısa olan videolara da reklam yerleştirilemeyecek. Yani Facebook, içerik üreticilerine ‘izlenecek’ içerik üretin mesajı veriyor.

Çalışmalar geçen yıl başladı

Geçtiğimiz yıl Facebook bazı yayıncıların sponsorlu video içeriği üretmesine ve para kazanmasına izin vermişti. Bu durumdan en çok Buzzfeed’in popüler yemek videosu kanalı Tasty nasiplenmişti. Bu kararın, Buzzfeed’den gelen “Yeterince para kazanamıyoruz” şikayetinin ardından alındığı belirtiliyor.

Facebook Başkan Yardımcısı Dan Rose, geçtiğimiz sonbaharda yaptığı açıklamada, bu yılın başında video içi reklamların kullanıma sunulacağını belirtmişti. Önümüzdeki günlerde Facebook’ta reklamlı videolar görmeye başlayabiliriz.

Kaynak: Recode

Facebook, video içerik üreticilerini siteye çekmek için, videolara reklam ekleme seçeneğini sunmaya hazırlanıyor. Böylece videonun sahibi de reklam gelirlerinden para kazanabilecek. Plana göre videonun sahibi reklam gelirlerinin yüzde 55'ini alacak. Facebook, videoların başına reklam koymaya izin vermeyecek. Videoya ilk reklamın yerleştirilebilmesi için videonun 20 saniye boyunca oynatılmış olması gerekiyor. Ayrıca 90 saniyeden daha kısa olan videolara da reklam yerleştirilemeyecek. Yani Facebook, içerik üreticilerine 'izlenecek' içerik üretin mesajı veriyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği