10 bin kişi YouTube videoları izleyerek para kazanacak

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, şirketin 2018 yılının sonuna kadar 10 binin üzerinde içerik yöneticisi bulundurmayı planladığını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, şirketin 2018 yılının sonuna kadar 10 binin üzerinde içerik yöneticisi bulundurmayı planladığını söyledi. Wojcicki, bir blog yazısında “YouTube, daha çok insanı içerik yöneticisi olarak işe alıyor ve makine öğrenimini artırarak çocuk istismarı sorununu azaltmaya çalışıyor.” dedi. Şirket, hem içerik üreticilerinin hem şirket kurallarını ihlal eden videoların taranmasına yardım etmek ve platformun algoritmalarını, çocukların yer aldığı şüpheli içeriklere uygulamak için 2018’de 10 binden fazla içerik yöneticisine sahip olmayı planlıyor. Bu, şirketin bugünkü içerik yöneticisi sayısından yüzde 25 daha fazlasına işaret ediyor.

Çocuk istismarıyla mücadelede makine öğrenimi

Son iki hafta içinde, YouTube, rahatsız edici ve istismar durumlarında ki, duvara bantla yapıştırılmış, dalga geçerek kaçırılmış ve hatta çamaşır makinesinin içine koyulmuş çocukların yer aldığı yüz binlerce videoyu kaldırdı. Şirket, bu yaz kullandığı yaklaşımın aynısını kullanarak aşırı şiddet dolu içeriklerin platformdan kaldırılacağını açıkladı.

Makine öğreniminin, çocukların rahatsız edebilecek içerikleri yakalama ve sınırlama konusunda yeterli olup olamayacağı henüz bilinmiyor. Wojcicki, içerik yöneticileriyle karşılaştırıldığında, şirketteki makine öğrenimi yeteneklerinin şiddete karşı mücadelede çığır açacağını söyledi.

YouTube’a göre, makine öğrenimi Haziran’dan bu yana 150 binden fazla şiddet içeren videonun kaldırılmasında kullanıldı ve böyle bir iş için ‘180 bin kişinin haftada 40 saat’ çalışması gerektiği vurgulandı. Şirket yetkilileri, Ekim ayında kaldırılan aşırılık gösteren içeriklerin yüzde 83’ünün makine öğrenimi tarafından işaretlendiğini ve bir ay sonra bu sayının yüzde 98’e çıktığını açıkladı.

Reklam sorunu

Wojcicki, YouTube adına hem reklam verenler hem de içerik üreticileri için ‘YouTube’da reklamcılığa yeni bir yaklaşım’ bulma sözü verdi. YouTube son iki hafta içinde, yaklaşık 2 milyondan fazla videodaki aile dostu içerik olarak maskelenen 50 binden fazla kanalın reklamının kaldırıldığını not etti. Asıl darbe, sayısız medya raporunun birçok videoyu (çoğunlukla milyonlarca görüntülenen) açığa çıkarmasından sonra geldi. Önceden, önde gelen markalar videolara reklam vermek için yarışırken, bunların bazıları Kasım ayında platformdaki reklamcılık faaliyetlerini askıya aldı.

Reklam değişikliklerin yürürlüğe ne zaman gireceği belli değil. Şimdilik, tartışmalı videolar halen reklamların yanında yayınlanıyor gibi görünüyor. BuzzFeed News, aile dostu içerik olarak gözüken videoların bir incelemesinde, popüler ‘grip iğnesi’ videolarında çoğunlukla bebeklerin ve küçük çocukların çığlık atması ve ağlaması yer almasına rağmen bu içeriklerde reklamlarla karşılaştı.

Ünlü markalarda problem yaşadı

Bu hafta bir YouTube hesabında iki grip aşısı videosu çekildi, ‘Yeagerların İğnesi’ başlıklı videoda Lyft, Adidas (Daha önce Londra Times gazetesine platformdaki reklamların askıya alındığı söylenmişti) Phillips, Pfizer ve başka şirketlerin reklamları bulundu. BuzzFeed News, Adidas ve Lyft ile videoların yanında çıkan reklamlarıyla ilgili olarak iletişime geçtiğinde, her iki şirket de konuyla ilgileneceklerini söyledi.

Bir Lyft yetkilisi, BuzzFeed News’e “Bir Lyft reklamı bu videoda gösterilmemeliydi, reklamlarımızın bu tür içeriklerde görünmesini engellemek için platformlarla birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Adidas, 23 Kasım tarihli bir bildiriyi BuzzFeed News’e sundu ve ekledi: “Bu durumun açıkça uygun olmadığını ve bu durumun tekrar oluşmasını önlemek için gerekli tüm adımlarda Google ile yakın bir çalışma halinde bulunmayı kabul ediyoruz.” İlk yazışmalardan bir saat geçmeden grip aşısı videoları tamamen YouTube’dan silindi.

Kaynak: Buzzfeed

 

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, şirketin 2018 yılının sonuna kadar 10 binin üzerinde yani mevcut sayının yüzde 25 daha fazlası kadar içerik yöneticisi bulundurmayı planladığını ve makine öğrenimini geliştirerek çocuk istismarını azaltmayı amaçladıklarını söyledi. YouTube’da, rahatsız edici içeriklerin yüzde 98’i makine öğrenimi tarafından işaretlendi ve algoritmalar, Haziran’dan beri 150 binden fazla uygunsuz videoyu sildi. YouTube, son iki hafta içinde 2 milyon videonun ve 50 bin kanalın reklamlarını kaldırdı.Bir yanıt

  1. tonguc13tonguç avatarı

    nerden başvuruyoruz:)

Yorumunuz: