Youtube’a tüm dünyada 1 saat erişilemedi

Dün gece bir saatten uzun bir süre boyunca YouTube'a erişim sağlanamadı. Tüm dünyada yaşanan kesintinin sebebi açıklanmadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dün gece uyku tutmadıysa ve biraz YouTube’da gezinmek istediyseniz uzun zamandır görülmeyen bir manzarayla karşılaşmış olabilirsiniz. Saat 01:00-03:00 saatleri arasında yaklaşık 1 saat 20 dakika boyunca YouTube tüm dünyada kullanılamaz hale geldi. Siteye giren kullanıcılar videoların görsellerinin ve isimlerinin yüklenmediğini gördü.

1 saat 20 dakikalık çökme herhangi bir web sitesi için çok büyük bir sorun olmayabilir. Ancak dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan YouTube üzerinde 2017 rakamlarına göre günde 1 milyar saat video izleniyor. Yani YouTube’un kapalı kaldığı sürede yaklaşık 50 milyon saat video izlenebilirdi. Bu videolardan elde edilecek toplam reklam geliri de göz önünde bulundurulduğunda durumun vahameti daha fazla ortaya çıkıyor.

Tepkiler ve açıklamalar

Siteye ulaşılamayan saatlerde YouTube’dan yapılan açıklamada “YouTube’a, YouTube TV’ye ve YouTube Music’e erişemediğinize dair gönderdiğiniz raporlar için teşekkür ederiz. Sorunu çözmek için çalışıyoruz ve düzeldiğinde sizi haberdar edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal medya üzerinde bir çok kişi durumdan şikayet ederken en ilginç tepki Philedelphia Polis Departmanından geldi. Atılan tweet’te “Evet biz de Youtube’a erişemiyoruz. Lütfen 911’i aramayın. Bunu biz düzeltemeyiz.” denildi.

Saat 03:00’da YouTube Twitter üzerinden “Geri döndük! Sabrınız için teşekkürler.” şeklinde bir açıklama yaptı. YouTube CEO’su Susan Wojcicki de “YouTube geri döndü. Etkilenen herkesten özür diliyoruz. Sorunu çözen ekiplerimize teşekkürler.” şeklinde bir tweet attı. Sorunun sebebine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Business Insider

Saat 01:00-03:00 saatleri arasında yaklaşık 1 saat 20 dakika boyunca YouTube tüm dünyada kullanılamaz hale geldi. Siteye giren kullanıcılar videoların görsellerinin ve isimlerinin yüklenmediğini gördü. YouTube bu süre içinde yaklaşık 50 milyon saatlik izlenme kaybı yaşadı. YouTube kesinti için özür diledi ancak kesintinin sebebi açıklanmadı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği