Avrupa Birliği internetteki ‘aykırı’ içeriğin 1 saatte silinmesini şart koşacak

Yakın zamanda çıkan haberlere göre terörle ilgili içerik barındıran sosyal medya sitelerinin içeriği 1 saat içinde kaldırmaması halinde Avrupa Birliği para cezası uygulayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mart ayında açıklama yapan Avrupa Komisyonu, terörle ilgili içeriklerin silinmesi için 1 saat süre vermeyi planladığını duyurmuştu. Yakın zamanda çıkan haberlere göre önümüzdeki ay yayımlanması beklenen bir tüzük tasarısıyla birlikte Avrupa Birliği artık çevrimiçi terörist propagandasının silinmesi konusunda Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına daha katı düzenlemeler uygulayacak.

Haberlere göre, terörle ilgili içerikler paylaşıldıktan sonra bir saat içinde silinmezse, Avrupa Birliği şirketlere para cezası uygulayacak. Avrupa Komisyonu Güvenlik Birliği Delegesi Julian King, düzenlemelerin sosyal medya platformları için hukuki güvenlik oluşturacağını ve her tür web sitesine uygulanacağını belirtti.

Policy Exchange adlı düşünce kuruluşu geçtiğimiz ay Telegram, Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformlarında terör etkinliklerinin kullanılma biçimlerini gösteren bir rapor yayımladı. Raporun bir kısmı şu şekildeydi: “Telegram cihatçılar için güvenli bölge olsa da Twitter, Facebook ve YouTube gibi diğer platformları da terk etmiş değiller. Cihatçılarla ilişkilendirilen çevrimiçi içeriğin yüzde 40’ı Twitter üzerinden paylaşılıyor.”

Şirketlerin açısından bakacak olursak, şirketler bu zamana dek radikal içerikleri otomatik olarak tespit edip hızlıca silmek için yapay zekadan faydalandı. Sosyal medya platformları daha katı kullanım koşulları benimseyerek bu sorunla daha çabuk başa çıkabilir ancak böyle olunca da kullanıcıları uzaklaştırmaları muhtemel görünüyor zira bu tür politikalar ifade özgürlüğünü kısıtlıyor.

Geçen ay yayımlanan başka bir çalışma, IŞİD üye ve destekçilerinin Mart ve Haziran ayları arasında YouTube’a bin 348 video yüklediğini, YouTube’da iki saatten fazla kalan videoların yüzde 24’ünden 163 bin 391 görüntülenme aldığını ortaya koydu. YouTube bu videoları bir süre sonra silse bile bu süre videoların Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında yayılması için yeterince uzun.

Eğer önerilen düzenlemeler Avrupa Parlamentosu ve AB üyesi devletler tarafından kabul edilirse, ilk kez direkt olarak teknoloji şirketlerinin kendi web sitelerinde yasal olmayan içeriklerle ilgilenmesi konusunda düzenleme yapılmış olacak.

Kaynak: The Next Web

Avrupa Birliği, önümüzdeki ay yayımlanması beklenen yeni bir tüzük tasarısıyla birlikte Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan ve 1 saat içinde silinmeyen terör içerikleriyle ilgili şirketlere para cezası verecek. Avrupa Komisyonu Güvenlik Birliği Delegesi Julian King'e göre bu düzenleme sosyal medya siteleri için hukuki güvenlik oluşturacak, küçük veya büyük ölçekli bütün web sitelerine uygulanacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği