Youtube günde 1 milyar saat izleniyor

Yeni açıklanan rakamlara göre kullanıcılar her gün Youtube'da bir milyar saatlik video izliyor. Yani kişi başına günlük 8,4 dakika Youtube videosu düşüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Youtube, damlaya damlaya göl olur atasözünün vücut bulmuş hali gibi. Her gün izlediğimiz birkaç dakikalık kısa videolar, bir araya gelince dünyanın en popüler video platformunu oluşturuyor. Yeni açıklanan rakamlara göre kullanıcılar her gün Youtube’da bir milyar saatlik video izliyor. Bunu dünya nüfusuna bölecek olursak kişi başına yaklaşık 8,4 dakika Youtube videosu düşüyor. Ama dünyanın neredeyse yarısının internet erişimi olmadığını göz önünde bulundurursak bu rakamın iki katına çıkması normal.

Tüm dünyanın ortak çalışması

Şöyle düşününce biraz daha mantıklı geliyor: her gün saatlerce video izleyen süper kullanıcılar hiç de alışılmadık değil. Aynı videoyu defalarca izlemek isteyen çocukları da unutmamak gerek. Geri kalan internet kullanıcılarının da kendilerine gönderilen bir videoyu izlediği, sosyal medyada bir videoya denk gelip tıkladığı veya herkesin hakkında konuştuğu güncel bir olaydan haberdar olmak için Youtube’a girdiği düşünüldüğünde toplam rakam bir milyar saati buluyor.

Google, tek bir kişinin bir milyar saat boyunca video izleyebilmesi için, sitede 100 bin saat uzunluğunda bir çalma listesi bulması gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde ulaşılması imkansız olan rakama, her geçen gün daha fazla internete ve birbirine bağlı hale gelen toplumların bir araya gelmesi ile çok daha kolay bir şekilde erişilebiliyor.

 

Televizyonu geçebilir

Rakamlardan bağımsız olarak Youtube’un her geçen gün daha da büyük bir medya merkezi haline geldiğini fark etmemek mümkün değil. Öyle ki, Youtube ABD’de en fazla izlenen platform olarak televizyonu tahtından edebilir. Araştırma şirketi Nielsen’in verilerine göre ABD’de her gün 1,25 milyar saat televizyon izleniyor ve bu rakam her geçen yıl azalıyor. Öte yandan Youtube kullanımı git gide artıyor. Yakın gelecekte Youtube’un televizyonu geride bırakarak en popüler platform olması bekleniyor.

Kaynak: TechCrunch, Fortune

Youtube, damlaya damlaya göl olur atasözünün vücut bulmuş hali gibi. Her gün izlediğimiz birkaç dakikalık kısa videolar, bir araya gelince dünyanın en popüler video platformunu oluşturuyor. Yeni açıklanan rakamlara göre kullanıcılar her gün Youtube'da bir milyar saatlik video izliyor. Bunu dünya nüfusuna bölecek olursak kişi başına yaklaşık 8,4 dakika Youtube videosu düşüyor. Youtube o kadar hızlı büyüyor ki yakın gelecekte ABD'de en popüler platform olarak televizyonu tahtından etmesi bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği