YouTube Go hizmete başladı

YouTube'un düşük veri tüketimiyle ya da çevrimdışı olarak kullanılabilen yeni uygulaması YouTubeGo, Hindistan'da test edilmeye başlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouTube, düşük hızlı internetle kullanımda çok büyük zorluklar yaratan mobil uygulamasının yeni ve daha az veri tüketen bir versiyonunu test ediyor. YouTube Go adı verilen uygulama kullanıcılara kullanacakları veri üzerinde daha fazla kontrol şansı veriyor.

Dört ana konsept

Yeni nesil YouTube kullanıcıları için sıfırdan üretilen YouTube Go dört konsept göz önünde bulundurularak geliştirildi. Uygulama önerileri ve arayüzü ile kullanıcılara daha fazla hitap ediyor. Çevrimdışı kullanım ön planda tutularak tasarlanan uygulama çok düşük hızda ya da hiç internet bağlantısı yokken de kullanılabiliyor. Daha fazla şeffaflıkla gereksiz veri kullanımı engelleniyor. Son olarak kullanıcıları çevredeki diğer kişilerin ilgilendiği içeriklerle buluşturarak sosyal bir deneyim sunuyor.

Önizleme fonksiyonu ile birlikte kullanıcılar videonun çeşitli noktalarından alınmış görselleri görerek, o videoyu yüklediklerinde ne gibi bir içerikle karşılaşacaklarını bilecekler. Ayrıca videonun hangi kalitede izlendiğinde ne kadar veri kullanacağını görerek, kendilerine uygun seçeneği tercih edebilecekler.

YouTube Go’nun en önemli özellikleri şu şekilde:

İlgili videoları keşfedin: YouTube Go ana ekranında bulunduğunuz bölgede popüler olan videoları görebiliyorsunuz. Böylece içinde bulunduğunuz topluluğun gündemini oluşturan videoları kolaylıkla takip edebiliyorsunuz.

yt-go-signup-section-phone-1

 

Videoları izlemeden önce görün: Bir videoyu izlemek isteyip istemediğinizden emin değilseniz, videonun üzerine bir kez tıklayarak önizleme yapabiliyorsunuz. Böylece videonun içeriğine dair daha fazla fikir sahip olunabilecek.

Çözünürlüğünüzü seçin: Bir videoyu izlemek ya da sonradan izlemek için kaydetmek istiyorsanız o videoya ne kadar veri harcamak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Hangi çözünürlükte ne kadar veri harcandığını görerek tercihinizi buna göre yapabiliyorsunuz.

yt-go-signup-section-phone-3

 

 

Videoları paylaşın: Sizin indirmek için veri harcadığınız videoyu izlemek için yanınızdaki arkadaşınızın da veri harcamasına gerek yok. İzlediğiniz videoyu yanınızdaki arkadaşınızla YouTube Go uygulaması üzerinden paylaşıp onun da izlemesini sağlayabilirsiniz.

share

YouTube Go öncelikle Hindistan’da test edilmeye başladı. Önümüzdeki aylarda daha fazla kişiye sunulması planlanan uygulama bu erken kullanıcılardan gelen geribildirimlerle geliştirilerek önümüzdeki yılın başında tüm dünyada kullanıma sunulacak. Test aşamasına dahil olmak isteyenler youtubego.com/signup adresinden cep telefonu numarası ya da e-posta adresi ile kayıt olabiliyor.

Kaynak: YouTube Blog

Özellikle Hindistan gibi internet bağlantısının çok hızlı olmadığı ülkelerde mobil uygulaması çok rahat kullanılamayan YouTube, bu probleme çözüm olarak YouTube Go'yu geliştirdi. Yeni uygulama düşük veri tüketimiyle ya da çevrimdışı olarak kullanılabiliyor. İlk olarak Hindistan'da kullanıma sunulan uygulamanın önümüzdeki yılın başından itibaren tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği