Oculus’un sanal gerçeklik televizyonu: Oculus TV

Oculus TV ile düz ekranda yayınlanmak için hazırlanan videolar sanal gerçeklikte Oculus Go VR başlığı ile izlenebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçeklik platformu Oculus, yeni ürünü Oculus TV’yi kullanıma sunuyor. Düz ekranda yayınlanmak için hazırlanan videoları sanal gerçekliğe aktaran uygulama Oculus Go VR başlığı ile kullanılabilecek. Oculus TV geçtiğimiz ay yapılan F8 konferansında tanıtılmıştı. Bu hamle, Oculus’un oyun oynamayanları da sanal gerçekliğe dahil etme çabalarının bir ürünü. Uygulama sanal ev sineması sistemini kullanıyor. Oculus bu deneyimin 180 inçlik bir televizyon ekranını izlemek gibi olduğunu söylüyor.

Uygulama üzerinden Showtime ve Pluto TV gibi yayıncıların yanı sıra Facebook videoları da izlenebiliyor. Facebook’un video konusundaki en büyük rakibi YouTube’a ise platformda yer verilmemiş. Oculus Go üzerinde halihazırda Showtime, Netflix ve Hulu gibi kaynaklardan, sanal gerçeklik olmayan videoları da izlemek mümkündü. Bu video kaynaklarının Oculus’a özel uygulamaları bulunuyor. Oculus TV, Pluto TV, Red Bull TV ve Facebook Video desteği sunuyor. Böylece kullanıcılar tek başına ya da Oculus sahibi diğer arkadaşlarıyla birlikte bu videoları izleyebiliyor.

Yeni bir deneyim, kısıtlı içerik

Oculus TV, set üstü sanal gerçeklik yayın kutusu olarak tanıtılmıştı ve Oculus daha fazla televizyon kanalını buraya dahil etmek için çalışıyor. Şimdilik sistemin amacı sanal gerçeklikte televizyon izleme deneyimini yaygınlaştırmak. Ancak Oculus Go’nun sınırlı çözünürlük desteğinde 180 inçlik bir ekranda görüntü çok da net olmayabilir. Ayrıca en çok kullanılan video platformu YouTube’un desteklenmemesi de sistemin popülerliği için olumsuz bir gelişme. Oculus Rift kullanıcıları YouTube’a Steam üzerinden ulaşabiliyor.

Oculus TV şu anda dışarıyla bağlantısını kesip televizyon izlemek isteyenler yada televizyon ekranının parlaklığı yüzünden evdekileri uyandırmaktan çekinenler için ideal bir seçenek gibi duruyor.

Kaynak: The Verge

Sanal gerçeklik platformu Oculus, yeni ürünü Oculus TV’yi kullanıma sunuyor. Düz ekranda yayınlanmak için hazırlanan videoları sanal gerçekliğe aktaran uygulama Oculus Go VR başlığı ile kullanılabilecek. Bu hamle, Oculus’un oyun oynamayanları da sanal gerçekliğe dahil etme çabalarının bir ürünü. Oculus bu deneyimin 180 inçlik bir televizyon ekranını izlemek gibi olduğunu söylüyor.Yorumunuz: