Facebook yeni Oculus gözlüğünü duyurdu

Facebook, Oculus Go adlı kablosuz artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Oculus Go'nun 199 Dolar'a satılması planlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, artırılmış gerçekliği günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek istiyor. 2014 yılında Oculus girişimini 2 milyar Dolar‘a satın alan Facebook, yakın zamanda gerçekleştirilen bir konferansta, sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift‘e 100 Dolar kadar bir indirim yaparak 399 Dolar’a düşürdüklerini açıkladı. Konferansta bir de 199 Dolar’a satılacak Oculus Go‘nun tanıtımı yapıldı. Kablosuz bir artırılmış gerçeklik gözlüğü olan Oculus Go’nun önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Facebook, hem Oculus Go’nun hem de fiyatları düşürülen Oculus Rift’in insanları artırılmış gerçeklik teknolojisine yaklaştıracağını düşünüyor. Şirketin bu yaklaşımı doğru olabilir zira uygulama geliştiriciler ve uzmanlar, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin hala pahalı olduğu kanaatinde. Piyasaya sürüldüğü yıl, Oculus’un satışları oldukça düşüktü fakat fiyatı azalınca talep arttı.

Başka şirketlerin de girişimleri var

Konferansta yaptığı 15 dakikalık sunumda Zuckerberg, “Geleceğin çok daha iyi olabileceğine inanıyoruz. Artırılmış gerçeklik ‘gerçek’ten kaçmak değil, gerçeği daha iyi hale getirmek demek.” dedi. Facebook, Oculus’u satın aldığından bu yana Sony, HTC ve Google da kendi artırılmış gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürdü. Öte yandan Microsoft; Lenovo, Dell, HP, Acer ve Samsung gibi şirketlerle iş birliği yaparak kendi artırılmış gerçeklik gözlüğünü üretmeye hazırlanıyor. Bu gözlüğü fiyatının ise 300 Dolar olması planlanıyor.

İnsanların artırılmış gerçeklik gözlüğü satın almamasının en büyük sebeplerinden biri de, 400 Dolar’lık bir Oculus Rift gözlüğünün 500 Dolar’lık bir bilgisayar ile kullanılabiliyor olması. Bu durumda, 199 Dolar’lık Oculus Go büyük bir fark yaratabilir. Zuckerberg, “Artırılmış gerçeklik gözlükleriyle ilgili üstesinden gelinmesi gereken birtakım zorluklar mevcut. Fakat elimizden geleni yapacağız.” dedi. Ayrıca gözlüklerin fazla büyük ve ağır olduğunu, bunun üzerinde de çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: CNet

Facebook, Oculus Go adlı kablosuz artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Oculus Go'nun 199 Dolar'a satılması planlanıyor. Ayrıca Oculus Rift'in fiyatına 100 Dolar'lık bir indirim yaparak 399 Dolar'a düşürüldüğü açıklandı. Facebook, hem Oculus Go'nun hem de fiyatları düşürülen Oculus Rift'in insanları artırılmış gerçeklik teknolojisine yaklaştıracağını düşünüyor. Şirketin bu yaklaşımı doğru olabilir zira uygulama geliştiriciler ve uzmanlar, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin hala pahalı olduğu kanaatinde. Piyasaya sürüldüğü yıl, Oculus'un satışları oldukça düşüktü fakat fiyatı azalınca talep arttı. İnsanların artırılmış gerçeklik gözlüğü satın almamasının en büyük sebeplerinden biri de, 400 Dolar'lık bir Oculus Rift gözlüğünün 500 Dolar'lık bir bilgisayar ile kullanılabiliyor olması. Bu durumda, 199 Dolar'lık Oculus Go büyük bir fark yaratabilir. Zuckerberg, "Artırılmış gerçeklik gözlükleriyle ilgili üstesinden gelinmesi gereken birtakım zorluklar mevcut. Fakat elimizden geleni yapacağız." dedi. Ayrıca gözlüklerin fazla büyük ve ağır olduğunu, bunun üzerinde de çalıştıklarını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği