Oculus’un kurucusu da Facebook’tan ayrılıyor

Oculus'un kurucularından Brendan Iribe, Facebook'la bilgisayar destekli sanal gerçeklik çalışmaları konusunda anlaşamayınca istifa etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook 2014’te Oculus’u satın alarak sanal gerçeklik ortamına hızlı bir giriş yapmıştı. 2016’da tüketici kullanımına hazır ilk sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift’i kullanıma sunan şirket bu yıl da Oculus Go’yu piyasaya sürdü. Şimdi Oculus Quest adlı yeni cihazını geliştiren Facebook bu sırada Oculus’un kurucularından Brendan Iribe ile yollarını ayırma kararı aldı.

Iribe ve bilgisayar destekli VR

Palmer Lucky, Michael Antonov ve Nate Mitchell ile birlikte Iribe ilk Oculus Rift prototipinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştu. Kickstarter tarihinin en başarılı projelerinden birine imza atan ekip Facebook bünyesine girdikten sonra Iribe’nin görevi değişti. 2016’da CEO görevinden ayrılan Iribe PC VR (bilgisayar destekli sanal gerçeklik) departmanının başına geçirildi.

Iribe burada Oculus’un bilgisayar desteklik ilk cihazı Rift’in ikinci versiyonunu geliştirmek için çalışmalar yürüttü. Ancak bu çalışmaların bazı iç anlaşmazlıklar sebebiyle geçtiğimiz hafta iptal edildiği duyuruldu. Tech Crunch’a konuşan bazı kaynaklar, Iribe’nin Facebook’la bazı konularda anlaşamadığını belirtti. Facebook’un sanal gerçekliği daha ucuz ve erişilebilir yapmak adına bazı konularda ödün vermesinin Iribe’yi rahatsız ettiği iddia edildi. Facebook ise konu ile ilgili olarak Gizmodo’ya gönderdiği bir e-posta’da Iribe’nin iç çatışmalar sebebiyle şirketten ayrıldığını yalanladı.

Mobile odaklanmak için erken olabilir

Sanal gerçekliğin geleceğinin bilgisayar bağlı cihazlarda değil de kendi başına çalışabilen mobil cihazlarda yattığını düşünenlerin sayısı az değil. Ancak bugün mobil sanal gerçeklik cihazları hem performans hem de pil gücü bakımından yeterli olmadığı için bilgisayara bağlı sistemleri terk etmek için henüz erken olabilir. Eğer Facebook gerçekten bu sebeple Iribe’yle çatışma yaşadıysa, kısa vadede şirket sanal gerçeklik alanındaki bazı önemli gelişmelere kendisini kapamış olabilir.

Oculus’tan bir sözcü ise Gizmodo’ya yaptığı açıklamada “Rift’in ikinci versiyonu hakkında konuşmak için henüz hazır değiliz ama PC VR hala yatırım yaptığımız bir kategori. Hala stratejimizin bir parçası konumunda ve bu alanda ürünler ve içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bunları seneye yayımlayacağımız manifestoda da görebilirsiniz. Ayrıca Nate Mitchell şu anda Rift/PC ekibinin liderliğini yürütüyor. O konuda bir değişiklik yok.” ifadelerini kullandı.

Iribe’nin gidişiyle birlikte Oculus’un geleceğinin yükü Mitchell’ın ve CTO John Carmack’in omuzlarında. Ancak strateji ve yatırım alanlarındaki muhtemel değişikliklerle birlikte Facebook’un Oculus Quest’in ardından sanal gerçekliğe ve bilgisayar destekli sistemlere nasıl yaklaşacağını görmek oldukça ilginç olacak.

Kaynak: Gizmodo

Facebook 2014'te Oculus'u satın alarak sanal gerçeklik ortamına hızlı bir giriş yapmıştı. 2016'da tüketici kullanımına hazır ilk sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift'i kullanıma sunan şirket bu yıl da Oculus Go'yu piyasaya sürdü. Şimdi Oculus Quest adlı yeni cihazını geliştiren Facebook bu sırada Oculus'un kurucularından Brendan Iribe ile yollarını ayırma kararı aldı. Iribe'nin Facebook ile bilgisayar destekli sanal gerçeklik alanında tartışmalar yaşadığı için şirketten ayrıldığı iddia edildi. Facebook tartışma yaşandığını yalanladı. Bu ayrılığın ardından Oculus'un yeni ürünlerinde ne gibi bir strateji izleyeceği merak konusu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği