Bağımsız sanal gerçeklik başlığı Oculus Quest resmen duyuruldu

Facebook'un sanal gerçeklik platformu Oculus, 399 Dolar'a satılacak yeni sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Quest'i duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un sanal gerçeklik platformu Oculus, 399 Dolar’a satılacak yeni sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Quest’i duyurdu. Mark Zuckerberg 2019’un ilkbahar aylarında piyasaya sunulması beklenen Oculus Quest ile birlikte birinci nesil Oculus ürünlerinin tamamlanmış olacağını söyledi. Zuckerberg, Oculus Quest’in ideal sanal gerçeklik sisteminin özelliklerini bir arada bulundurduğunu belirtti. Bu özelliklerin kablosuz tasarım, sanal el kontrol kumandaları ve tam pozisyon takibi olduğunu söyleyen Zuckerberg, “Eğer bu üç özelliği tek bir cihazda bir araya getirebilirsek bunun sanal gerçeklik için yeni bir neslin başlangıcı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Oculus Quest, daha önce Project Santa Cruz olarak bilinen ürünün tüketici versiyonu olarak geliştirildi. Cihaz, Oculus Touch’ınkilere benzeyen hareket kumandaları kullanıyor ve dört adet geniş açılı kamera ile pozisyon takibi sağlayarak kullanıcının sanal bir ortamda gezinmesine imkan veriyor. Cihazın ‘Rift kalitesinde’ deneyimleri destekleyeceği söyleniyor. Başlangıçta 50’den fazla oyun ve simülasyon Oculus Quest ile kullanılabilecek. Tırmanma simülatörü The Climb ve macera-bulmaca tarzındaki Moss adlı oyun sitemde kullanılabilecek yazılımlardan bazıları. Oculus VR Başkanı Hugo Barra Oculus Quest’i “oyunlar için yapılmış” diye tanımlıyor. Bu tanımlama cihazı Oculus’un daha çok video izlemeye odaklı mobil VR başlıklarından ayırıyor. Barra “Bu yeni platforma ciddi yatırımlar yapacağız” diyor.

Rift ve Go’nun özellikleri bir arada

Oculus Quest; yüksek performanslı ve kablolu Oculust Rift ile nispeten ucuz, bağımsız Oculus Go cihazını birleştiriyor. Oculus Go’nun optik parçalarını kullanan cihaz her bir göz için 1600×1440 çözünürlük sunuyor. Lensler arasındaki boşluk mesafesi ayarlanabiliyor. Ayrıca Oculus Go’da olduğu gibi, Oculus Quest’te de dahili hoparlörler bulunuyor. Sesi direkt olarak kullanıcının kulağına gönderen hoparlörlerin bas kalitesinin de güçlendirildiği belirtiliyor.

Ancak Oculus Go’dan farklı olarak Oculus Quest ile çok uzak mesafelere gidebilmek mümkün. Barra cihazın arena ölçeğinde takip desteğinin en az 370 metrekare alanda kullanılabileceğini söylüyor. Kontrol kumandaları da Rift’in Touch kumandaları ile aynı tuş dizilimine sahip olsa da ters çevrilmiş yarım ay takip çemberi sebebiyle bu kumandalar elin altından değil üstünden geçiyor.

Oculus Quest’in işlem gücünün ne kadar olduğunu bilmiyoruz ancak Barra Oculus Rift ile Oculus Quest arasında oyun değiş tokuşunun kolay olacağını söylüyor. Oculus Connect geliştirici konferansında konu ile ilgili daha fazla bilgi sunulması bekleniyor.

Kaynak: The Verge

Facebook'un sanal gerçeklik platformu Oculus, 399 Dolar'a satılacak yeni sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Quest'i duyurdu. Yeni cihaz, Oculus Rift'in performansını, Oculus Go'nun kullanım kolaylığı ile birleştirecek. Mark Zuckerberg bu cihazın birinci nesil sanal gerçeklik gözlüklerinin son ürünü olduğunu söylüyor. 2019 ilkbaharında satışa sunulması beklenen cihaz 50'den fazla oyun ve simülasyon desteği ile gelecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği