Facebook F8 etkinliğinden 6 önemli yenilik çıktı

Facebook’un F8 geliştirici toplantısında Facebook, Facebook Messenger, Instagram ve Oculus gibi şirketin birçok ürünü hakkında yeni bilgiler paylaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un F8 geliştirici konferansı 30 Nisan’da başladı. CEO Mark Zuckerberg konferansın temasının “gelecek mahremdir” olarak açıkladı. Yıllarca insanların mahremiyetini ihlal ettiği ve toplumsal bölünmeyi tetiklediği için eleştirilen Facebook insanların ailesiyle ve arkadaşlarıyla yakın ilişkiler kurmasını sağlamaya çalışıyor.

Açılış konuşmasında Facebook Instagram’a, Facebook Messenger’a ve Facebook’un çekirdek servisine güncellemeler geldiğini açıkladı. Ayrıca Oculus Quest ve Oculus Rift S sanal gerçeklik başlıkları hakkında da yeni bilgiler edindik. Facebook’un yeni sevgili bulma özelliği de bahsi geçen konulardan biriydi.

Facebook arkadaşlar ve gruplar etrafında yeniden tasarlanıyor

Facebook yakın zamanda Haber Kaynağı’nın etkisini azaltacağını söylemişti. F8 açılış konuşmasında ise Mark Zuckerberg FB5 olarak adlandırdığı yeni Facebook’un gruplar ve etkinlikler üzerine yoğunlaşacağını söyledi. Daha kapsamlı bir gruplar sekmesi hazırlancak ve sadece katıldığını gruplardan  bildirimlerin paylaşıldığı kişisel bir ana sayfanız bulunacak. Grup etkileşimleri, siz Facebook’un diğer bölümlerinde gezinirken de karışınıza çıkacak.

Yeni tasarım sosyal çevrenizi de genişletmeyi hedefliyor. Yeni Arkadaşlarla Tanışın özelliği sayesinde, aynı okula gitmek ya da aynı şirkette çalışmak gibi ortak yanlarınız olan insanlarla Facebook üzerinden tanışabileceksiniz. Ayrıca yeni güncelleme ile birlikte çevrenizdeki etkinlikleri bulmanız daha kolay olacak. Android ve iOS uygulamaları hemen güncellenirken masaüstü sitesi önümüzdeki aylarda değişecek.

Intagram’a yeni kamera özellikleri geliyor

Instagram web üzerindeki arkadaş canlısı platformlardan biri olarak biliniyor ama aynı zamanda oldukça rekabetçi bir ortam. Bu yüzden Facebook kullanıcıların takipçileriyle etkileşim kurabilmesi için daha fazla yöntem sunarken insanların gerilmesine sebep olan istatistikleri daha geri plana çekiyor. Kamera arayüzünü güncelleyen şirket yeni bir “Yaratıcı Modu” geliştirdi. Buradan klasik fotoğraf ve videoların ötesinde, quiz gibi daha farklı içerikler üretip paylaşmak mümkün olacak.

Öte yandan Instagram ana sayfada gönderilerin beğeni sayısını neredeyse tamamen gizleyen bir sistem üzerinde çalışıyor. Şirket insanların ne kadar beğeni aldığından ziyade paylaştığı şeylere odaklanmamızı istiyor. Kanada’da denenen bu yöntem başarılı olursa diğer ülkelerde de kullanıma sunulabilir.

Intagram alışveriş portalına dönüşüyor

Instagram ayrıca insanların uygulama üzerinden satış yapmasını daha kolay hale getirecek yeni özellikler sunuyor. Böylece şirketlerin yanı sıra sanatçılar, sporcular ve diğer yaratıcı kişiler de kendi ürünlerini satabilecek. Instagram kullanıcıları, fotoğraflarında ve videoların görülen ürünleri etiketleyerek takipçilerini ürün sayfasına gönderebilecek. Henüz kullanıcıların bu yöntem üzerinden komisyon almasını sağlayan bir sistem geliştirilmiş değil ancak Instagram’ın gelecekte bunun için de çalışmalar yürütmesi bekleniyor.

Facebook Messenger yakın arkadaşlara odaklanacak

Facebook ana uygulamasında Haber Kaynağı’nı kenara iterken Facebook Messenger’ı da arkadaşlarınızla daha kolay haberleşebilmeniz için yeniden şekillendiriyor. Güvendiğiniz ve sevdiğiniz kişilerle durum mesajları ya da fotoğraflar paylaşabiliyorsunuz. Böylece dışarıda buluşma ayarlamanız da daha kolay hale geliyor.

Messenger genel olarak büyük bir yenilemeye maruz kalıyor. iOS’ta uygulama önceki haline göre yüzde 80 daha az yer kaplayarak 30 megabaytın altına düşüyor. Eğer Messenger’ı masaüstünde kullanıyorsanız artık bir sekmede Facebook’u açık bırakmanıza gerek yok. Facebook Mac ve PC için masaüstü uygulamaları geliştiriyor.

Oculus Rift S ve Oculus Quest önümüzdeki ay geliyor

Geçtiğimiz yılın aksine bu yıl F8’de yeni bir sanal gerçeklik başlığı tanıtılmadı. Ancak Oculus Quest ve Oculus Rift S için ön siparişler alınmaya başladı. Yeni başlıklarda dış takip kameraları yerine daha kullanıcı dostu, içten-dışa bir sistem kullanılıyor. Quest ve Rift S’in fiyatı 399 Dolar ve 21 Mayıs’tan itibaren 22 ülkede satışa sunulacaklar.

Quest, genel piyasayı hedefleyen, etkileyici bir performansa ve kullanım kolaylığına sahip bir ürün ancak fiyatı ve sınırlı yetenekleri olumsuz yanları olarak öne çıkıyor. Rift S ise 2016’da satışa sunulan Oculus Rift’in iiçten dışa takip ve yeni bir tasarım ile geliştirilmiş versiyonu.

Facebook sizi hoşlandığınız kişiyle buluşturacak

Facebook geçtiğimiz yıl F8’de bir sevgili bulma servisi geliştireceğini söylemişti. Şimdi ise Facebook Dating adlı servis 14 ülkede daha kullanılmaya başlayacak. Uygulamada ayrıca ‘gizli hayran’ adlı yeni bir özellik de bulunacak. Bu özellik sayesinde uygulama üzerinden hoşlandığınız arkadaşlarınızdan oluşan gizli bir liste yaratabileceksiniz. Bu listeye eklediğiniz arkadaşlarınızın sevgili bulma özelliğini kullanıyor olmasına gerek yok. Eğer onlar da gizli hayran özelliğini kullanıyorsa ve sizi listeye eklerlerse Facebook iki kullanıcıya da eşleştiklerine dair bir bildirim gönderecek.

Mark Zuckerberg konuşmasında birçok insanın Facebook’a güvenmediğini ve Facebook’un bunun için insanlara geçerli sebepler sunduğunu kabul etti. Ancak Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın hatta Oculus başlıklarının sizi sevdiğiniz insanlarla bir araya getirme kabiliyetine vurgu yaptı. Facebook sert eleştirilen ve açılan davalar ile mücadele ederken önümüzdeki aylarda iletişim odaklı daha fazla özelliğin kullanıcılara sunulmasını bekleyebiliriz.

Kaynak: The Verge

Facebook’un F8 geliştirici konferansı 30 Nisan’da başladı. CEO Mark Zuckerberg konferansın temasının “gelecek mahremdir” olarak açıkladı. Yıllarca insanların mahremiyetini ihlal ettiği ve toplumsal bölünmeyi tetiklediği için eleştirilen Facebook insanların ailesiyle ve arkadaşlarıyla yakın ilişkiler kurmasını sağlamaya çalışıyor. Açılış konuşmasında Facebook Instagram’a, Facebook Messenger’a ve Facebook’un çekirdek servisine güncellemeler geldiğini açıkladı. Ayrıca Oculus Quest ve Oculus Rift S sanal gerçeklik başlıkları hakkında da yeni bilgiler edindik. Facebook’un yeni sevgili bulma özelliği de bahsi geçen konulardan biriydi.4 yanıt

 1. selma avatarı
  selma

  facebook çok gereksiz bir proğram..ayrıca sanal görüşmeler yeterli oldu herkese..aile arkadaş akraba ilişkileri paylaşılan görseller yüzünden kıskançlık duygusu öne çıktı ve selamlaşmaz konuşmaz oldu millet

 2. Yunus avatarı
  Yunus

  – insanlar sanal ortama yüklediği fotoğraflara göre birbirlerini değerlendirip, verilen puanlara göre bir hayat yaşıyorlar, tanıdık bir senaryo..

  – facebook adı altında yapılabilecekler bitmek üzere oldugundan sanırım bu “yeni çağa” evrilmeye başlamış ilginç çözümler

Yorumunuz: