Anne Frank’in evini sanal gerçeklikle gezmek mümkün

Facebook’un tek başına kullanılabilen Oculus Quest sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde Holokost’un simgelerinden Anne Frank’in evini ziyaret edebilirsiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bundan bir sene önce Oculus ve Force Field şirketleri Anne Frank temalı bir sanal gerçeklik deneyimi hazırladı. Bu
deneyim, Frank’in 89. doğum günü için Oculus Rift, Go ve Gear VR üzerinden sunuldu. Ayrıca Frank’in 90.
yaşının hemen ardından bu özel uygulama Oculus Quest’te yerini aldı.

Artık Anne Frank’in evini Facebook’un tek başına çalışan sanal gerçeklik gözlüğüyle ziyaret etmek mümkün. Anne Frank Evi müzesi iş birliğiyle hazırlanan bu deneyim, kullanıcıların Nazi istilasından
kaçıp 1942’den 1944’e kadar Amsterdam’da saklanan kurbanların evini keşfetmelerini sağlıyor. Kullanımı ise ücretsiz.

Bu sanal gerçeklik ziyaretinde, Anne Frank ve diğer yedi Yahudi’nin saklandığı bütün gizli odaları gezebiliyorsunuz. Altı serbestlik derecesi (6DOF) sunan Quest sayesinde evde gezinip etrafınızda gördüğünüz şeylerle etkileşime girebiliyorsunuz. Binanın her bir odasının görselinin detaylıca hazırlanması eşsiz bir deneyim sunuyor. Etrafa saçılan notlar, resimler ve diğer eşyalar orada yaşamanın nasıl bir tecrübe olduğunu hissettiriyor.

Sanal gerçeklik sadece oyun oynamayı sağlamıyor

Bu deneyim, sanal gerçekliğin bizi dünyanın herhangi bir yerine götürüp asla yaşayamayacağımız
tecrübeleri yaşatacabileceğinin güzel bir örneği. Sanal gerçeklikle Anne Frank evi ziyareti yaklaşık 25 dakika sürüyor. Quest özelinde bakacak olursak, bu deneyim cihazın ilk eğitici uygulamalarından biri. Zira bugüne dek Quest’in genellikle oyun oynama amacıyla kullanıldığı yönünde bir algı vardı.

Kaynak: Venture Beat

Anne Frank’in evini Facebook’un tek başına çalışan sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Quest ile ziyaret etmek mümkün hale geldi. Anne Frank Evi müzesi iş birliğiyle hazırlanan bu deneyim, kullanıcıların Nazi istilasından kaçıp 1942’den 1944’e kadar Amsterdam’da saklanan kurbanların evini keşfetmelerini sağlıyor. Kullanımı ise ücretsiz. Bu eşsiz deneyim, sanal gerçekliğin sadece oyun oynama amacıyla kullanıldığı algısını da yıkmış oluyor.Yorumunuz: