2016’nın en popüler iPhone uygulamaları

Apple 2016'nın en çok indirilen uygulamalarını açıkladı. Listede ilk üç sırayı Snapchat, Facebook Messenger ve Pokemon Go aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple 2016’da en fazla indirilen uygulamaları açıkladı. İlk sırayı alan uygulama, bu alanla ilgilenen kişiler için çok da sürpriz olmadı. AppStore’da 2016’nın en çok indirilen uygulaması Snapchat oldu.

Evan Spiegel’in uygulaması Snapchat’in şimdiye kadarki en iyi yılını geçirdiğine dair daha fazla kanıta ihtiyacımız yoktu ama uygulama sıralamada Facebook, Instagram ve Pokemon Go’yu geride bırakarak 2016’nın en fazla indirilen ücretsiz uygulaması oldu.

Tanıdık isimler

Listenin çoğu, Facebook, Instagram, Google Maps ve Youtube gibi tahmin edilebilir uygulamalardan oluşuyor. Yine de bu uygulamaların sıralaması dikkat çekici. Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger, Snapchat’in hemen ardından ikinci sırayı almış durumda. Messenger’ın kullanıcılardan sadece 3 yıldız almış olması ise popülerliği ile paralellik göstermiyor.

İlk 10 içinde kendine yer bulan tek oyun ise, geçtiğimiz yaz tüm dünyayı peşinden sürükleyen artırılmış gerçeklik uygulaması Pokemon Go oldu. Oyun listede üçüncü sırayı aldı. Müzik uygulamalarında ise Pandora ve Spotify listenin son sıralarında kendilerine yer buldu.

Geçtiğimiz yılın listesine baktığımızda Snapchat’in 5. sırada olduğunu görüyoruz. 2015’in birincisi olan bilgi yarışması oyunu Trivia Crack ise bu yıl ilk 10’a giremedi.

Apple’ın yayınladığı listenin tamamı şu şekilde:

 1. Snapchat
 2. Facebook Messenger
 3. Pokémon GO
 4. Instagram
 5. Facebook
 6. YouTube
 7. Google Maps
 8. Pandora
 9. Netflix
 10. Spotify Music

Ücretli uygulamalar tamamen farklı

Ücretli uygulamalar listesinde ise daha fazla çeşitlilik göze çarpıyor. ABD’li talk show sunucusu Ellen DeGeneres’in programında konukları ile oynadığı Heads Up! oyunu geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Apple’ın ücretli uygulamaları arasında ilk sırayı aldı. Yüz değiştirme uygulaması Face Swap Live ikinci sırayı alırken onları tüm zamanların en çok satan oyunlarından birisi olan Minecraft’ın mobil versiyonu Minecraft:Pocket Edition takip etti.

Apple ayrıca editörlerin seçtiği yılın uygulaması ödüllerini de açıkladı. Buna göre fotoğraf uygulaması Prisma iPhone’da yılın uygulaması olurken Clash Royale de yılın en iyi iPhone oyunu seçildi.

Apple listeleri iTunes üzerinden yayınladı.

Kaynak: Mashable

Apple 2016'nın en çok indirilen uygulamalarını açıkladı. Liste şu şekilde:

 1. Snapchat
 2. Messenger
 3. Pokémon GO
 4. Instagram
 5. Facebook
 6. YouTube
 7. Google Maps
 8. Pandora
 9. Netflix
 10. Spotify Music

Ücretli uygulamalar listesinde ise ilk sırayı geçtiğimiz yılın da birincisi olan Heads Up! adlı oyun aldı. İkinci Face Swap Live olurken, Minecraft: Pocket Edition üçüncü sırada yer aldı. Apple editörleri tarafından seçilen yılın uygulaması, Prisma adlı fotoğraf uygulaması oldu. Yılın oyunu olarak ise Clash Royale seçildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği