Mobil uygulamalarda Facebook hakimiyeti

Sensor Tower, 2017'nin ilk üç ayında en çok indirilen uygulamaların WhatsApp, Facebook, Messenger, Instagram ve Snapchat olduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz çeyrekte en çok indirilen beş uygulamanın dördünün sahibi olan Facebook, hızla büyümeye devam ediyor. Ne var ki uygulamalardan en fazla gelir elde eden şirketler, genellikle abonelik yöntemiyle çalışan video ya da müzik oynatma servisleri.

Uygulama analizi şirketi Sensor Tower, 2017’nin ilk üç ayında en çok indirilen uygulamaların WhatsApp, Facebook, Messenger, Instagram ve Snapchat olduğunu açıkladı. Sıralamalar AppStore ve Google Play üzerinde değişiklik gösterse de her iki platformda da en fazla indirilen beş uygulamanın dördü Facebook’a aitti. AppStore’da başı Messenger çekerken, GooglePlay’in en çok indirilen uygulaması Facebook oldu.

Gelirlerde ilk sıra Netflix’in

İndirme rakamlarında Facebook’un üstünlüğü sürerken, uygulama gelirlerinde ilk sırayı Netflix aldı. 2017’nin ilk çeyreğinin en çok gelir elde eden uygulaması olan Netflix, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre neredeyse üç kat daha fazla para kazandı. 2016’nın ilk çeyreğinde 34,6 milyon Dolar kazanan şirket bu yıl 133 milyon Dolar’lık geliriyle ilk sırayı kimseye bırakmadı.

En çok gelir elde eden diğer uygulamalar arasında Pandora ve Spotify gibi abonelikle çalışan müzik servislerinin yanı sıra, Tinde ve Line gibi uygulama içi satışlarla gelir elde eden şirketler de kendisine yer buldu.

Geçtiğimiz yıl 11,9 milyara ulaşan uygulama indirme rakamları, bu yıl 13,5 milyar ile yaklaşık yüzde 14 büyüme kaydetti. Bu uygulamaların 4,7 milyar adedi AppStore üzerinden indirilirken, Google Play’den indirilen uygulamalar toplamda 8,8 milyarı buldu.

Gelir söz konusu olduğunda ise endüstri geçtiğimiz yıla göre yüzde 63 oranında büyüyerek 2,19 milyar Dolar ciroya ulaştı. 2016’nın ilk çeyreğinde bu rakam sadece 1,34 milyar Dolar’dı. İlginç bir şekilde bu alanda AppStore, Google Play’in üç katından daha fazla para akışına sahne oldu. AppStore üzerinden elde edilen uygulama geliri 1,7 milyar Dolar’ı bulurken Google Play 504 milyon Dolar’da kaldı.

Oyunlarda çeşitlilik daha fazla

Tüm bu rakamlara mobil oyunların dahil edilmediğini belirtmekte fayda var. Kendi başına bir endüstri haline gelen mobil oyunlarda ise indirme söz konusu olduğunda farklı platformlarda farklı oyunları listede görmek mümkün. Ortalama olarak ise Subway Surfers popülaritesini devam ettirerek ilk sırada yer alıyor.

Oyun gelirleri göz önünde bulundurulduğunda ise AppStore ve Google Play arasında çok büyük farklar görülmüyor. Monster Strike, gelir bakımından her iki platformu da domine ederken, Supercell’in Clash Royale ve Clash of Clans adlı oyunlarını da listelerde görmek mümkün. Game of War, Mobile Strike ve Fate/Grand Order gibi oyunlar da her iki platformda da en çok kazananlar arasında. Nintendo oyunları Pokemon Go ve Super Mario Run ise popülaritesini kaybetmesine rağmen gelir getirmeye devam ediyor.

Kaynak: The Next Web, Sensor Tower

Uygulama analizi şirketi Sensor Tower, 2017'nin ilk üç ayında en çok indirilen uygulamaların WhatsApp, Facebook, Messenger, Instagram ve Snapchat olduğunu açıkladı. Sıralamalar AppStore ve Google Play üzerinde değişiklik gösterse de her iki platformda da en fazla indirilen beş uygulamanın dördü Facebook'a aitti. AppStore'da başı Messenger çekerken, GooglePlay'in en çok indirilen uygulaması Facebook oldu.

2 Yorum

  • Serdar Bey ya da artık yorumlarla ilgilenen ekip çalışanı artık her kimse. Siteniz tek kelimeyle muhteşem. Bu sitenin app halinin de çok başarılı olacağını düşünüyorum. Umarım böyle bir çalışma içine ilerde girersiniz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği