Video platformu kullanım alışkanlıkları

User Testing'in yeni bir araştırmasına göre tüketicilerin sadece yüzde 29'u servisin önerdiği bir videoyu gerçekten izliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Video platformları, kullanıcılara kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için önemli yatırımlar yapıyor. Ama User Testing‘in 500 aboneyle yaptığı yeni bir araştırma, önerilen içeriğin fazla izlenmediğini gösteriyor. Çalışmaya katılanların sadece yüzde 29’u servisin önerdiği bir videoyu gerçekten izlediğini söylüyor.

Bazı hizmetlerde bu sayılar son derece düşük. Örneğin HBO NOW kullanıcılarının yalnızca yüzde 6’sı önerilen içeriği izliyor. Müşteriler, HBO NOW’ın önerilerini bulmanın zor olduğunu belirtirken çalışma, platformun bu konuda 16,8 müşteri deneyimi puanı aldığını gösteriyor. Bu, Netflix, Amazon Prime Video, Hulu ve YouTube TV de dahil olmak üzere analiz edilen diğer tüm servislerden çok daha düşük bir puan demek çünkü bunların hepsinin puanı 80’in üzerinde.

Netflix en alakalı öneriler, yüksek kullanım kolaylığı ve hızlı bir hizmet sunarak 89,5 puanla analiz edilenler arasındaki en iyi platform seçildi. Netflix’i, Hulu (86,8), Amazon Prime (85), YouTube TV (80,7) ve daha sonra HBO NOW (71,8) izledi.

User Testing’in çalışması, müşterilerin izlemek istedikleri tüm içerikleri bulmak için birden fazla hizmete abone olduklarını tespit ederek, Deloitte’un daha önceki araştırmalarını da destekledi. Kullanıcıların yarıdan fazlası en az iki uygulamaya abone olduğunu söyledi. Örneğin, HBO NOW müşterilerinin yüzde 90’ı Netflix’e, yüzde 80’i Amazon Prime’a abone.

Çalışmada ayrıca, görüntülemenin yüzde 45 oranında televizyondan veya Roku, Apple TV, Amazon Fire TV gibi cihazlar üzerinden gerçekleştirildiği bulundu. Yüzde 37 ile dizüstü bilgisayar tercih edilirken, yüzde 11’lik kesim akıllı telefon veya tablet kullandığını belirtti. Hulu, kendi izlenmesinin yüzde 78’inin televizyonlarda gerçekleştiğini söyledi.

Kaynak: Tech Crunch

User Testing'in yeni bir araştırmasına göre tüketicilerin sadece yüzde 29'u servisin önerdiği bir videoyu gerçekten izliyor. Örneğin, HBO NOW’ın önerilerini bulmak zor olduğu ve alakalı olmadığı için kullanıcıların yalnızca yüzde 6'sı önerilen içeriği seyrediyor.

1 Yorum

  • 500 kişilik bir testin doğru bir örneklem olamayacağını düşünüyorum. Örnek olarak ülkemizde, 2 video servisi üyeliğinin aynı kişide bulunma oranının yüzde 50 olmayacağını tahmin ediyorum. Tabi yapılan araştırmayı bir tahminle çürütmek mümkün değil ama yine de yetersiz kalmış olabileceğini düşünüyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği