Netflix’e göre Fortnite, HBO’dan daha büyük bir rakip

Netflix, hissedarlara gönderdiği mektupta, en büyük rakibinin Fortnite videoları olduğunu, insanların Fortnite izleyemeyince Netflix’e yöneldiğini belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix son yıllarda büyümesine engel olabilecek birçok rakiple karşılaştı. HBO Now ve Hulu bu servislerin başını çekerken Disney’in yeni video platformu Disney+ ve CBS All Access gibi yeni rakipler de Netflix’in gözünü korkutuyor. Ancak bunların hiçbiri Netflix’i, Youtube’daki Fortnite videoları kadar etkilemiyor.

Netflix’in hissedarlarına gönderdiği bir mektupta, Youtube’daki Fortnite videolarının, HBO’nun hizmetlerinden daha büyük bir rakip olarak karşılarına çıktığı belirtildi. Youtube’un kısa süreliğine erişim sorunu yaşadığı anlarda Netflix kullanımının tavan yaptığına dikkat çeken Netflix yetkilileri, bunun sebebinin büyük ihtimalle kullanıcıların favori Fortnite videosu üreticilerini izleyememesi olduğunu düşünüyor.

Netflix “Bu oldukça bölünmüş pazarda, tüketicileri kendisine çekmek için rekabet eden ve girişi çok daha kolay olan birçok rakip var. Bizim büyümemiz, sunduğumuz deneyimin, tüketicilerin tercih ettiği diğer ekran süresi deneyimlerine oranla ne kadar daha iyi olduğuna bağlı.” diyor.

Fortnite her platformda lider

Fortnite’ın en popüler içerik olduğu tek platform Youtube da değil. Twitch’te de Fortnite daima ilk iki sırada yer alıyor. Diğer oyunlar sadece küresel bir etkinlik gerçekleştirdiklerinde Fortnite’ı geçebiliyor.

Fortnite, kendisine çektiği kullanıcılarla birlikte, öngörülebilir gelecekte Netflix’le rekabet etmeye devam edecek. Kasım ayında toplam 200 milyon oyuncuyu aşan oyun, yeni modlar, silahlar, araçlar ve kostümlerle sürekli güncelleniyor. En son yayımlanan yaratıcı mod, oyunculara kendi arenalarını ve özel mücadelelerini yaratma imkanı veriyor. Ücretsiz olarak oynanabilen oyun Xbox’tan Android telefonlara kadar her platformda hizmet veriyor.

Tabii ki Fortnite’ın popülaritesi Netflix’in başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Platformun son filmlerinden Bird Box yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra tüm dünyadan 80 milyon farklı hesapla izlendi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ücretli üyeliklerde de artış gözlendi. Ancak şirketin geçtiğimiz günlerde açıkladığı fiyat artışı, yeni üye kayıtlarını olumsuz etkileyebilir.

Kaynak: Digital Trends

Netflix son yıllarda büyümesine engel olabilecek birçok rakiple karşılaştı. HBO Now ve Hulu bu servislerin başını çekerken Disney’in yeni video platformu Disney+ ve CBS All Access gibi yeni rakipler de Netflix’in gözünü korkutuyor. Ancak bunların hiçbiri Netflix’i, Youtube’daki Fortnite videoları kadar etkilemiyor. Netflix’in hissedarlarına gönderdiği bir mektupta, Youtube’daki Fortnite videolarının, HBO’nun hizmetlerinden daha büyük bir rakip olarak karşılarına çıktığı belirtildi. Youtube’un kısa süreliğine erişim sorunu yaşadığı anlarda Netflix kullanımının tavan yaptığına dikkat çeken Netflix yetkilileri, bunun sebebinin büyük ihtimalle kullanıcıların favori Fortnite videosu üreticilerini izleyememesi olduğunu düşünüyor.

Etiketler:Yorumunuz: