Netflix’in CEO’su: “En büyük rakibimiz uyku”

Rakipleri ile ilgili konuşan Netflix CEO’su Reed Hastings, abonelerin vakti için mücadele ettiklerini ve bu alanda en büyük rakibin uyku olduğunu söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix CEO’su Reed Hastings, rakipleri ile ilgili sorular almaya alışkın. Uzun süredir basından ve ekonomi dünyasından HBO ile ilgili gelen sorulara karşılık olarak Hastings iki şirketin birbiriyle rekabet içinde olmadığını çünkü insanların genellikle hem HBO hem de Netflix üyeliği satın aldığını söylüyordu. Şimdi aynı soru Amazon ile ilgili olarak da sorulmaya başlandı. Amazon’un video içeriğine yaptığı agresif yatırımlar iki şirketi karşı karşıya getirmiş gibi görünse de Hastings’in yanıtı yine aynı oldu: “Burada herkese yer var”.

“Biz büyüyünce rakiplerimiz küçülmüyor”

Ancak dün, Netflix’in ilk çeyrek rakamlarını açıklayan Hastings bu konuda biraz daha detaylı ve beklenmedik bir yanıt verdi. Konuşmaya Amazon’u ve Jeff Bezos’un başarısını överek başlayan Hastings şunları söyledi:

“[Amazon] programlama işinde oldukça iyi ve bunu yapmaya devam edeceklerdir. Ancak bunun bize çok fazla etkisi olacağından emin değilim. Çünkü pazar çok geniş. Düşündüğünüz zaman, bir Netflix dizisine bağımlı olduğunuz zaman gecenin ilerleyen saatlerine kadar oturup onu izleyebiliyorsunuz. Bu noktada bizim asıl rakibimiz uyku.

Bizim HBO ile rakip olduğumuzu düşünüyorsanız rakamlara bakabilirsiniz. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde biz 50 milyon aboneye ulaşırken HBO da büyümeye devam etti. Bizim büyümemiz onları küçültmedi. Yani biz onlara etki etmiyoruz çünkü iki şirket de okyanustaki bir su damlası gibi. Amazon da bu alanda çok başarılı olabilir ancak direkt olarak bizi etkilemesi çok zor olacaktır. Bu sektör ‘sıfır toplamlı bir oyun’ değil. Bizim muazzam başarımıza rağmen HBO’nun da başarılı olabilmesi buna en iyi örnek.”

Hastings’in sözleri bazı dikkatli takipçilerini yakın geçmişe götürdü. 25 Ekim 2016’da yaptığı bir konuşmada Hastings benzer ifadeler kullanmış ve şirketin asıl rakiplerinin, insanların zamanı için mücadele eden şeyler olduğunu söylemişti. Hastings o konuşmasında kendilerine rakip olarak Snapchat, YouTube ve uykuyu gördüğünü dile getirmişti.

Netflix CEO’sunun açıklamasının ardından Netflix’in Twitter hesabından “En büyük düşmanım uyku” şeklinde bir tweet atıldı.

Asıl sorun zaman değil, içerik

Hastings bu açıklamalarında çok da haksız sayılmaz. Netflix abonesi olan herkes, Netflix’in başından kalkmak istemediği için uykusundan feragat etmiştir. Ayrıca çoğu Netflix abonesinin ayrıca ücretli olarak abone olduğu başka televizyon hizmetleri de bulunuyor.

Ancak Hastings’in asıl sorudan bilinçli bir şekilde kaçtığını da gözardı etmemek lazım. Soru video servislerinin müşterinin vakti için mücadele etmesi değil, içerik üzerine mücadelesi hakkında. Eğer Netflix’in Disney ile kendine özel bir anlaşması varsa, diğer video servisleri Netflix’le aynı anda Disney filmlerini gösteremez. Ya da Amazon Top Gear’ın devamı için kamyon dolusu para harcarsa, Netflix bu programı abonelerine gösteremez. Eğer bir kişinin hem Netflix hem Amazon aboneliği varsa onun için değişen çok fazla şey olmaz ancak eğer Netflix’i ya da Amazon’u yönetiyorsanız ve bu içerikler için para ödemeniz gerekiyorsa bu sizi etkileyecektir.

Kaynak: Recode

Netflix’in Amazon ya da HBO gibi diğer ücretli video içerik kanallarıyla olan rekabeti hakkında soruları yanıtlayan Netflix CEO’su Reed Hastings, burada Netflix’in insanların zamanı için mücadele verdiğini ve bu konuda en büyük rakiplerinin uyku olduğunu dile getirdi. Netflix muazzam bir şekilde büyüme gösterirken rakiplerinin küçülmediğini, aksine onların da başarılı bir şekilde yola devam ettiğini söyleyen Hastings, burada bir rekabetten söz edilemeyeceğini dile getirdi. Pazarın tüm şirketler için yeterince büyük olduğunu söyleyen Hastings, abonelerin birden fazla ücretli içerik sistemine üye olduğunu, birini diğerine tercih etmediğini sözlerine ekledi.3 yanıt

  1. Muharrem Taç avatarı

    Youtube videosu açılmıyor.

    1. Semih Sönmez avatarı

      Muharrem bey, video Youtube’dan kaldırıldığı için haberden de erişilemiyordu. Bu yüzden videoyu kaldırdık.

Yorumunuz: