Netflix, Çin’e girdi

Salı günü Netflix tarafından yapılan açıklama ile şirketin Çin’de yayın yapmak üzere ülkedeki muadillerinden biriyle anlaştığı duyuruldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Medya sağlayıcı devi Netflix, birkaç yıldır Çin pazarına erişim sağlamak için uğraşıyordu. Yapılan düzenlemelerle Çin’in devasa pazarına girmesi engellenen Netflix, ülkedeki en güçlü yerel muadillerinden biriyle lisans anlaşması yaptı. Şirket, Salı günü Pekin’de bulunan video servisi iQiyi ile bir içerik anlaşması imzaladığını açıkladı. Anlaşma, her yıl Endonezya’da düzenlenen bir endüstri konferansı olan APOS‘ta açıklandı.

Netflix’in İçerik Temininden Sorumlu Başkan Yardımcısı Robert Roy, “Malum sebeplerden ötürü Çin önemli ve (belli sebeplerden ötürü de) zorlu bir pazardır,” dedi. Roy sözlerine ‘şu anda Çin’e içerik lisanslayacaklarını söyleyerek’ devam etti. Netflix için birkaç kalem iş olduğunu belirten Roy, ‘öncelikle bölgelere içerik temin edileceğini ve ardından markanın ve içeriğin farkındalığının artacağını‘ belirtti. Netflix tarafından hizmetin ne zaman tam olarak sağlanacağı gibi ayrıntılar açıklanmazken, tahminler Çin’in yakın bir zamanda ‘dünya ile aynı anda’ içeriklere sahip olabileceğini düşündürüyor. Bu soru Roy’a yöneltildiğinde, kendisi “Çin ile doğrudan ilişki kurmayı çok isteriz ve bizim tarafımızda bunun ‘ne zaman ve nasıl’ olacağı meselesini çözmemiz gerek,” dedi.

Iqiyi pazardaki yerini sağlama alıyor

Çinli arama devi Baidu‘nun bir yan kuruluşu olan iQiyi, reklam destekli bir video platformu olarak başladı. Ancak platform şu sıralar Netflix’e benzer bir abonelik modeline geçme sürecinde. Medya sağlayıcılığı Çin’de hala tartışmalı. IQiyi’nin piyasadaki en güçlü abone tabanına ve içerik portföyüne sahip olduğuna inanılıyor, ancak rakipleri de oldukça kuvvetli: e-ticaret devi Alibaba‘nın sahibi olduğu Tencent Video ve Youku Tudou bunlardan bazıları.

Pekin’deki sıkı denetlemeler Netflix ve Amazon‘un Çin’e girmesini engelledi; fakat ülke şu anda ABD’nin en büyük medya sağlayıcıları arasında kalmak üzere. Netflix’in CEO’su Reed Hastings, geçtiğimiz sene kısa bir süre içinde içeriklerinin Çin piyasasına sunulmasının mümkün olmadığını ve şirketin başta lisanslama olayına odaklanacağını ifade etmişti. Ancak şirket House of Cards‘la ülkede erken lisanslama başarısını elde etti ve yerel hizmet Sohu ile anlaşma yoluna gitti. Dizi, Çinli Başkan Xi Jinping tarafından bile biliniyordu. Fakat sonrasında yapılan düzenlemeler sebebiyle geri çekilmişti.

Kaynak: Hollywood Reporter

Salı günü Netflix tarafından yapılan açıklama ile şirketin ülkedeki yerel muadillerinden video servisi iQiyi ile anlaştığı duyuruldu. Netflix’in İçerik Temininden Sorumlu Başkan Yardımcısı Robert Roy, ‘öncelikle bölgelere içerik temin edileceğini ve ardından markanın ve içeriğin farkındalığının artacağını’ belirtti. Netflix tarafından şirketin içeriklerinin ne zaman tam olarak temin edileceği gibi ayrıntılar açıklanmazken, tahminler Çin’in yakın bir zamanda ‘dünya ile aynı anda’ içeriklere sahip olabileceğini düşündürüyor.Yorumunuz: