Amazon Prime Video dünyaya açılıyor

Amazon'un video içerik servisi Prime Video, Netflix'le rekabet edebilmek adına 200 adet yeni ülke ve bölgede kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılın başında Netflix’in 130 yeni ülkede kullanıma girmesinin ardından, Amazon’un Prime Video servisi bu hamleye yanıtı bu hafta verdi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 200 yeni ülke ve bölgede kullanıma sunulan video servisi, Netflix ile rekabet için büyük bir adım attı.

Amazon’un açıkladığı listede Çin’in yer almaması dikkat çekerken, Netflix’in de bu ülkede hizmet vermediği düşünüldüğünde bu durumun bir eksiklik olarak algılanmadığını belirtmek gerek. Çin’in katı düzenlemeleri, internet girişimlerinin ülkede faaliyet göstermesini zorlaştırıyor.

İlk 6 ay yarı fiyatına

Amazon Prime Video, şirketin özel üyelik servisi Amazon Prime‘ın kullanılabildiği ülkelerde, bu servisin abonelerine ek ücret olmadan sunuluyor. Amazon Prime, Amazon üzerinden yapılan alışverişlerde hızlı teslimat ve site üzerinde üyelere özel indirimler gibi ayrıcalıklar sunuyor. Amazon Prime’ın kullanılmadığı ülkelerde ise üyelik ücreti 5,99 Dolar ya da Avro olarak belirlendi.

Yeni üye kazanmak için ilk altı ay boyunca abonelik ücretini yarıya düşüren Amazon, Prime Video üyeliği için aylık 2,99 Dolar ya da Avro talep ediyor. Türkiye, Amazon’un listesinde, Avro ile ödeme yapan Avrupa ülkeleri arasında listelenmiş. Yani Türkiye’deki üyelik ücreti ilk altı ay için 2,99 Avro (yaklaşık 11 TL), daha sonra ise 5,99 Avro (yaklaşık 22 TL) olacak. Karşılaştıracak olursak Netflix’in Türkiye’deki temel üyelik ücreti aylık 16 TL. Ancak Netflix’in farklı ülkelerde farklı fiyatlandırmalar uyguladığını ve bazı bölgelerde abonelik ücretlerinin Prime Video’dan daha pahalı olduğunu belirtmek gerek.

Kaliteli içerik izleyicileri çekebilir

En büyük silahlarından birisi, tarihin korsan olarak en çok izlenen programı unvanını ele geçiren The Grand Tour olan Prime Video, izleyicilere ayrıca The Man in the High Castle, Transparent, Mozart in the Jungle, Tumble Leaf gibi özel içerikler de sunuyor. Bu dizilerin tamamı IMDb’de 10 üzerinden 8 civarında oy almış yani izleyicilerin beğenisini kazanmış diziler.

Netflix’in açıkladığı son rakamlara göre üye sayısı son çeyrekte 3,2 milyon artarak 86,7 milyona ulaştı. Amazon ise Prime Video için şimdiye kadar herhangi bir rakam açıklamadı ancak bu hamlenin ardından bir sonraki çeyreğin sonunda böyle bir açıklama bekleyebiliriz. Rakamlar nasıl olursa olsun, şirketler arasındaki rekabetin fiyatları kırdığı ve bunun izleyicilerin işine geldiği bir gerçek.

Kaynak: TechCrunch

Amazon'dan yapılan açıklamada, Prime Video servisinin 200 yeni ülke ve bölgede kullanıma sunulduğu ifade edildi. Bu ülkeler arasında Çin'in bulunmaması dikkat çekti. Prime Video'nun en büyük rakibi Netflix de Çin'de hizmet vermiyor. Ücretleri Dolar ve Avro üzerinden belirleyen Prime video ilk altı ay indirimli olarak 2,99 Dolar ya da Avro, daha sonra ise 5,99 Dolar ya da Avro üzerinden ücretlendirilecek. Türkiye de Avro ile ödeme yapacak ülkeler arasında listelenmiş. Amazon Prime Video'nun izleyicilerin beğenisini toplayan program ve dizileri, servisin yayılmasına yardımcı olabilir ancak Netflix'in 86,7 milyon kişilik abone sayısına erişmek çok kolay olmayacaktır.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği