The Grand Tour korsan rekorlarını kırdı

Eski Top Gear ekibinin Amazon Prime üzerinden yayınladığı yeni programı The Grand Tour internet üzerinden yasa dışı olarak indirilme rekoru kırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BBC’de uzun yıllar Top Gear adlı otomotiv programını sunan Jeremy Clarkson yaşanılan bir tartışmanın ardından kanaldan kovulmuştu. Bu olayın ardından Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May’den oluşan ekip yeni bir otomotiv programı hazırlamak üzere Amazon ile anlaştı. Top Gear ise yeni sunucularla yoluna devam etmeye çalıştıysa da başarılı olamadı.

Ekibin Amazon Prime üzerinden yayınlanmaya başlayan yeni programı The Grand Tour sadece birkaç bölümü yayınlanmasına rağmen büyük bir hayran kitlesine sahip. Programın popülaritesi ekip için sevindirici olsa da Amazon’u memnun etmeyen ciddi bir durum söz konusu. İzleyiciler programı takip etmek için Amazon Prime üyeliği satın almak yerine, bölümleri yasa dışı yollarla indirip izlemeyi tercih ediyor. Bu da Amazon’a milyonlarca Dolar’a mal oluyor.

İlk bölümü 7,9 milyon kişi indirdi

Bugüne kadar yayınlanmış tüm TV programları arasında, yasa dışı olarak en fazla indirilen program unvanını ele geçiren The Grand Tour’un ilk bölümü 7,9 milyon, ikinci bölümü 6,4 milyon üçüncü bölümü de 4,6 milyon kez yasa dışı yöntemlerle indirildi. Bu rakamların yüzde 13,7’sini Britanyalı izleyicilerin oluşturduğu belirtiliyor.

Amazon, yapımı için 160 milyon Dolar harcadığı bu serinin ilk bölümünün Amazon Prime üzerinde yayınlanan en popüler program olduğunu ve ‘milyonlarca’ kişi tarafından izlendiğini ifade etti. Tam olarak kaç kişinin programı izlediği açıklanmazken, sunucuların da izlenme rakamları konusunda bilgilendirilmediği belirtildi.

Amazon zarar etti

Yasa dışı indirme rakamları konusunda açıklama yapan veri analizi ve korsan piyasa araştırma şirketi Muso, The Grand Tour’un Game of Thrones gibi popüler dizileri bile geride bırakarak daha önce hiç görülmemiş indirme rakamlarına ulaştığını açıkladı. Programın ilk bölümünde, sadece Britanya’daki yasa dışı indirmeler sebebiyle Amazon’un yaklaşık 3,2 milyon Sterlin (yaklaşık 14 milyon Lira) kaybettiği tahmin ediliyor.

Amazon Prime 200 ülkede kullanılabilen çok geniş bir platform olsa da yıllık 99 Dolar’lık (345 Lira) abonelik ücreti, sadece bu programı izlemek isteyen seyirciler için fazla gelmiş olabilir. Consumer Intelligence Research Partners tarafından bu yılın Temmuz ayında yapılan tahminlerde Amazon Prime’ın dünya çapında 63 milyon üyesi olduğu belirtilmişti. Amazon The Grand Tour sayesinde platforma yeni üyeler kazandırmayı amaçlıyordu.

Kaynak: The Guardian

BBC'de yıllarca çalıştıktan sonra 2015'in Mart ayında yaşanan bir kavganın ardından kanaldan kovulan Jeremy Clarkson, ekibiyle birlikte Amazon Prime üzerinden yayınlanan yeni bir programa başladı. The Grand Tour adlı program hem Amazon Prime'ın hem de korsan aleminin izlenme rekorlarını alt üst etti. İlk bölümü 7,9 milyon kez yasa dışı şekilde indirilen program Amazon'a da milyonlarca dolarlık potansiyel abonelik ücretini kaybettirdi. Amazon Prime'ın yıllık 99 Dolar'lık abonelik ücretinin sadece bu programı izlemek isteyen kullanıcılara fazla gelmiş olabileceği düşünülüyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği