Netflix videoları artık indirilebiliyor

Netflix abonelerinin ısrarlarına sonunda boyun eğdi ve içeriklerinin daha sonra izlenmek üzere indirilmesini sağlayan özelliği kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix üyelerinin en fazla talep ettiği özelliklerden birisi sonunda kullanıma sunuldu: çevrimdışı izleme. İnternet üzerinden film ve dizi izleme platformu, çarşamba günü yaptığı açıklamada, mobil uygulamasına filmleri ve dizileri önceden indirip daha internet bağlantısı olmadan izleme seçeneğini eklediğini açıkladı. Artık yolculuklar eskisi gibi olmayacak.

Çevrimdışı izleme Netflix’ten uzun süredir istenen ancak şirketin yıllarca direndiği bir özellikti. Netflix mobil ağların bir süre sonra çok gelişeceğini ve kimsenin çevrimdışı kalmayacağını düşünüyordu. Ancak geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen iki şey Netflix’i bu kararından döndürdü. İlk olarak Netflix’in rakibi olan Amazon Prime gibi video servisleri çevrimdışı izleme özelliğini sunarak bu alanda bir avantaj elde etti. İkincisi ise Netflix’in Hindistan gibi internet kalitesinin her zaman çok yüksek olmadığı ülkelerde de hizmete girmesi ve çevrimdışı izlemenin kullanıcılar için daha fazla önem arz etmesi oldu.

Her içerik indirilemiyor

Kötü haber ise her içeriğin indirilemiyor olması. Netflix ‘çoğu’ dizi ve filmin indirmeye uygun olduğunu ifade etti. Şirketin kendi yapımları Stranger Things, Orange is the New Black, The Crown ve House of Cards indirilebilen içerikler arasında.

Bazı lisanslı dizi ve filmler ise indirilemiyor. Bunların arasında BBC’nin popüler dizisi Sherlock ve Disney’in sevilen animasyon filmi Zootropolis de yer alıyor. Hatta Küçük Prens gibi bazı Netflix yapımları da indirilebilen filmler arasında değil. Netflix yakında daha fazla içeriğin indirilebilir olacağını söylüyor.

Üyelerin Netflix uygulamalarını güncellemesi ve içerik başlıklarının yanında bir ok sembolü olup olmadığına bakması gerekiyor. Bu sembol o içeriğin indirilebildiğini gösteriyor. Aboneler ayrıca Netflix’in yan menüye eklediği “İndirilebilir İçerik” kategorisinden indirmeye uygun tüm içerikleri görebilir. Uygulama güncelleştirmeleri hem iOS hem de Android kullanan cihazlarda kullanıma sunuldu.

Kaynak: Cnet

Netflix gelecekte mobil internet ağlarının çok gelişeceği ve herkesin her an internete bağlı olacağı düşüncesiyle abonelerine videolarını indirme imkanı sunmuyordu. Ancak Amazon Prime gibi diğer video servislerinin bu özelliği sunması ve Netflix'in kullanıma girdiği bazı ülkelerde internet bağlantılarının çok iyi olmaması sebebiyle şirket bu kararından vazgeçti ve içeriklerin indirilmesine izin vermeye başladı. Ancak Netflix'in başka yapımcılardan aldığı bazı içeriklerin bu hizmete dahil edilmediği görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği