Disney Netflix’ten çekiliyor

Disney filmlerini Netflix'ten çekip kendi kuracağı bir platformda yayınlamak istediğini açıkladı. Yeni platform 2019'da kullanıma sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Disney, internetten video izleme pastasından daha büyük bir parça kapmak istiyor. Şirket son gelir raporu ile birlikte, filmlerini Netflix’ten çekip kendi kuracağı bir platformda yayınlamak istediğini açıkladı. 2019’da kullanıma sunulması beklenen platform öncelikle ABD’de daha sonra tüm dünyada hizmet verecek.

Disney CEO’su Bob Iger, CNBC’ye yaptığı açıklamada Netflix ile aralarında iyi bir ilişki olduğunu ancak kendi içeriklerini kendi platformları üzerinden yayınlamak istediklerini belirtti. Iger’a göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Disney ve Pixar’ın tüm filmleri 2018’in sonunda Netflix’ten kaldırılacak[/inlinetweet]. Marvel karakterlerinin dizileri ise Netflix’ten yayınlanmaya devam edecek.

Yeni Disney platformu ise 2019’dan itibaren geçmiş Disney filmlerinin yanı sıra Oyuncak Hikayesi 4, Karlar Ülkesi 2 ve Aslan Kral’ın canlı çekim versiyonu gibi beklenen yapımlarla birlikte hizmete girecek. Şirket ayrıca sadece bu platform üzerinden yayınlanacak film ve dizilere önemli yatırımlar yapacağını duyurdu.

Spor platformu da seneye geliyor

ABD’nin popüler spor kanalı ESPN’i de bünyesinde barındıran şirket, 2018’in başından itibaren ESPN için de bir video izleme platformu oluşturacak. Bu platform üzerinden yılda yaklaşık 10 bin spor karşılaşması takip edilebilecek.

Bu servisleri hizmete sunabilmek için Disney BAM Tech adlı şirketin çoğunluk hissesini 1,58 milyar Dolar bedelle satın alıyor. Disney daha önce şirketin yüzde 33 hissesini satın almıştı. Iger “Bu hamlemiz şirket için büyük bir stratejik değişimi de ortaya koyuyor. BAM Tech üzerinde kontrolümüz olmasının, kendi kaderimiz çizmek için önemli olduğuna karar verdik.” şeklinde konuştu.

Disney’in açıklamasının ardından Netflix hisseleri yüzde 5’in üzerinde bir düşüş yaşadı.

Kaynak: CNBC

Disney, internetten video izleme pastasından daha büyük bir parça kapmak istiyor. Şirket son gelir raporu ile birlikte, filmlerini Netflix'ten çekip kendi kuracağı bir platformda yayınlamak istediğini açıkladı. 2019'da kullanıma sunulması beklenen platform öncelikle ABD'de daha sonra tüm dünyada hizmet verecek. Netflix'teki Disney ve Pixar filmleri 2018'in sonuna kadar izlenebilecek. Marvel karakterleri için hazırlanan Netflix dizileri ise yine Netflix'te kalacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği