Disney ve Fox’un 60 milyar Dolar bedelli evliliği

Walt Disney Company ve 21st Century Fox resmi olarak bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular ve artık iki eğlence devini bir arada göreceğiz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Walt Disney Company ve 21st Century Fox resmi olarak bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular ve artık iki eğlence devini bir arada göreceğiz. Disney, Fox’un film ve dizilerinin çoğuna 52 milyar Dolar’ın üzerinde bir ücret karşılığında sahip oldu.

Disney, Nat Geo ağını, Star TV’yi, Fox’un hem filmlerini hem TV stüdyolarını, Sky ve Hulu hisselerini ayrıca bölgesel spor yayınları devralacak. Anlaşmayla Hulu’da hisselerin çoğunluğunu elinde bulundurmuş olacak. Fox News, Fox’un temel yayın ağı ve ulusal spor kanalı olacak şeklinde yeni bir şirkete dönüşecek.

Disney’in eğlence sektörüne hakim olmasının nedenlerinden biri şirketin CEO’su Bob Iger’ın, Pixar, Marvel ve son olarak Lucasfilm’i satın alması olarak gösteriliyor ve bu anlaşmalar, Disney’in 2019 planlamalarını genişletecek. Ayrıca bu, Netflix için önemli bir iş tehdidi oluşturabilir çünkü Disney’in, 2019’da rakibinden daha fazla orijinal yapım ortaya koymak istediğini gösteriyor.

Süper kahraman dünyası nasıl etkilenecek ?

Disney, Marvel sayesinde zaten süper kahraman tarafında oldukça başarılı olsa da, anlaşma X-Men ve Fantastic Four film haklarını da getiriyor. Belki Avengers/X-Men filmi bile gerçekleşebilir.

Fox’un haklarına sahip olduğu yapımlar arasında Avatar ve Star Wars da var.

Disney, şu notu içeren resmi bir duyuru yayımladı:

“Sözleşme aynı zamanda Disney’e, X-Men, Fantastic Four ve Deadpool yapımlarını Marvel ailesiyle bir araya getirme yani izleyicilere karakter ve hikaye zenginliği sunma olanakları sağlıyor. Avatar’ın kendi bünyesine eklenmesi, insanların, fantastik dünyalar içindeki hikaye anlatımlarını izlemesini ve tecrübe etmesini sağlayacak. Zaten ziyaretçiler, Walt Disney World Resort’taki Disney’s Animal Kingdom Park’ta Pandora’nın (bu yılın başında Fox’tan esinlenerek açılan yeni bir Avatar Dünyası) sihrini görebilirler. Disney, dünyamızı korumak ve keşfetmek, eğitim girişimleri ve kaynakları aracılığıyla yeni kuşaklara ilham vermek gibi misyonuyla, inanılmaz hikaye anlatımları sayesinde, çocukları ve aileleri bu dünyalara getirmek için her zamankinden daha fazla gayret içindedir.”

Anlaşmanın bir diğer yönü de; Disney ve Fox şimdiye kadar gişe başarısında ikinci ve dördüncü sıradalar. Toplam gişe hasılatının yüzde otuzdan fazlasını elde ettiler. CNBC, geçtiğimiz haftalarda, anlaşma hakkında birçok raporlama ve spekülasyon yapıldığını söyledi. Beklendiği gibi Disney CEO’su Iger, 2019’da emekli olmak yerine, 2021’e kadar uzayan anlaşma kapsamında Disney’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak kalmayı planladığını açıkladı. Disney, satın alımın 12 ile 18 ay arasında tamamlanmasını beklediğini açıkladı. Anlaşma halen, özellikle AT&T-Time Warner için Adalet Bakanlığı’nın zorluk çıkarması göz önüne alındığında, neredeyse garanti edilemeyen yasal bir onay bekliyor.

Kaynak: Techcrunch

Disney, Fox'un film ve dizi haklarına 52 milyar dolardan fazla bir ücret karşılığında satın aldı. Film ve dizilerin yanı sıra Nat Geo ağını, Sky ve Hulu'daki hisselerini ve bölgesel spor yayınlarını devraldı. Şirketin CEO'su Bob Iger'ın, Pixar, Marvel ve Lucasfilm'i satın almasından sonra eğlence sektöründe hakimiyet kuran Disney, bu anlaşmayla 2019 projelerini daha da artırmış oldu ve orijinal içerik konusunda rakibi Netflix için daha büyük bir tehdit haline geldi.Hali hazırda Marvel evrenine sahip olan şirket, X-Men ve Fantastic Four haklarıyla beraber ileride bu sinematik dünyaları birleştirebilir. Avatar ve Star Wars hakları da Disney'e geçmiş oldu.

Disney, konuyla ilgili açıklamasında X-Men, Fantastic Four ve Deadpool yapımlarının Marvel ailesine katılmasının izleyici için hikaye ve karakter zenginliği oluşturacağını söyledi. Avatar'ın eklenmesinin de seyirciye yeni dünyalar açacağından ve zaten Disney’s Animal Kingdom Park'taki Pandora'nın bunu yaptığından bahsetti. Son olarak, şirketin misyonu doğrultusunda her zamankinden daha fazla çalıştıklarını yazdı.

Disney ve Fox şuanda gişe sıralamalarında ikinci ve dördüncü sırada yer alıyor ve toplam hasılatın yüzde otuzdan fazlasına sahipler. CNBC, geçtiğimiz haftalarda, anlaşma hakkında birçok raporlama ve spekülasyon yapıldığını söyledi. CEO Iger'de 2021'e kadar Disney'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su olarak kalmayı planladığını açıkladı. Satın alımın 12 ile 18 ay arasında tamamlanmasını bekleniyor, tek pürüz ise AT&T-Time Warner için Adalet Bakanlığı'ndan beklenen onay.

 

3 Yorum

  • Disney in dağıtım şirketi Buena Vista box office listesinde 1. Görünüyor, 2. Değil. Yanılıyor muyum?

    • Haber yayınlandığında ikinci sıradaydı, kaynak güncel olarak değişiyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği