Disney, önümüzdeki sekiz yılda sinemaya hükmetme planını açıkladı

Disney, Fox’un sinema ve televizyon hisselerinin önemli bir kısmını aldıktan sonra filmlerin gösterime girme tarihlerinde değişikliklere gitti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sinema severler Pandora’ya geri dönmek için biraz daha beklemek zorunda kalacak. James Cameron’ın uzun zamandır beklenen ve defalarca ertelenen Avatar devam filmi bir yıl daha ileri atıldı. Avatar 2’nin daha önce 18 Aralık 2020’de yayınlanması planlanmıştı ama yapılan açıklamada yeni tarihin 17 Aralık 2021 olarak belirlendiği belirtildi. Bu değişikliğin ardından serinin üçüncü filmi Avatar 3 22 Aralık 2023’e, Avatar 4 19 Aralık 2025’e ve Avatar 5 de 17 Aralık 2027’ye sarktı.

Birçok filmin gösterim tarihi kaydı

Aslında bu haber, Wald Disney Studios’un 21th Century Fox’un film ve televizyon hisselerinin büyük bölümünü 71,3 milyar Dolar’lık dev bir anlaşmayla satın alması ile alakalı. Bu anlaşmanın ardından şirketin yakın zamanda yayınlayacağı birçok filmin gösterim tarihi de değişti.

Haberlerin bir parçası olarak Disney üç adet yeni Yıldız Savaşları filminin çekileceğini duyurdu. Bu filmler de bu Aralık’ta Skywalker hikayesine nokta koyacak olan Star Wars: The Rise of Skywalker filminin ardından sinemalara gelecek. Üç filmin ilki 16 Aralık 2022’de yayımlanacak. Diğer iki filmin de 20 Aralık 2024 ve 18 Aralık 2026’da yayımlanması planlanıyor. Yani Disney 2021-2027 arasında, her yıl Aralık ayındaki Noel tatiline yeni bir Star Wars ya da Avatar filmi ile girecek.

Avangers: Endgame’in sinemada elde ettiği büyük başarının ardından Disney yeni Marvel filmlerinin yayın tarihlerinde de değişikliğe gitti. Taht Oyunları’nın Arya’sı Maisie Williams’ın oynadığı “The New Mutants” adlı X-Men filminin yayın tarihi 2 Ağustos 2019’dan 3 Nisan 2020’ye kaydırıldı. Gambit karakterinin giriş filmi olarak planlanan aynı adlı film ise şimdilik stüdyonun planları arasından kaldırılmış görünüyor. Bu filmin 13 Mart 2020’de yayımlanması bekleniyordu.

Hepsi bu kadar da değil. 2020’de Steven Spielberg tarafından çekilecek West Side Story uyarlaması 18 Aralık’ta gösterime girerken, gerçek dünyada geçen 101 Dalmaçyalı devam filmi Cruella da 23 Aralık 2020’de sinema salonlarında olacak.

Brad Pitt’in baş rolünü oynadığı uzay filmi Ad Astra ise beklendiği üzere daha önceden açıklanan yayın tarihi olan 27 Mayıs’ta gösterime girmeyecek. Henüz çok fazla tanıtımı yapılmayan filmin yeni yayın tarihinin 20 Eylül 2019 olduğu belirtildi. 2019 yazında yayımlanması planlanan bazı filmlerin de gösterim tarihinde değişime gidildi. Fox 2000’in “The Art of Racing in the Rain” adlı filmi 9 Ağustos’a kaydırıldı. Fox Searchlight’ın “Ready or Not” filmi de 23 Ağustos’ta sinema severlerle buluşacak. “Artemis Fowel” filmi ise 9 Ağustos 2019’dan 29 Mayıs 2020’ye kaydırıldı.

“Sıra dışı deneyimler sunuyoruz”

Stüdyonun sinema salonlarına dağıtımdan sorumlu yöneticisi Cathleen Taff “Uzun dönem stratejimizin temellerini ortaya koyan sağlam ve çeşitli bir liste ortaya koyduğumu için heyecanlıyız. Disney, Pixar, Marvel, Lucasfilm, Fox, Fox Searchlight ve Blue Sky Studios’tan filmlerle dünyanın dört bir yanından izleyicilere sıra dışı bir sinema deneyimleri koleksiyonu sunuyoruz. Hazırda bulunan güçlü bir yaz listesinin ardından elde ettiğimiz ivmeyi, dünya çapında stüdyolardan gelecek olan cesur ve yaratıcı hikayelerle önümüzdeki yıllara da taşımak istiyoruz. Bu filmlerin arasında çok sevilen Avatar ve Star Wars serilerinin yeni bölümleri de bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Variety

Disney daha önce gösterim tarihi açıklanan birçok filmin sinema salonlarına geleceği tarihi değiştirdi. Yeni plana göre 2021’den itibaren bir yıl Avatar bir yıl Star Wars olmak üzere 7 yıl boyunca Noel tatiline Disney filmleri damga vuracak. Pixar, Lucasfilm, Marvel ve son olarak Fox’un film haklarını elinde bulunduran Disney, bu yaz yayımlanacak bazı filmleri de önümüzdeki yıla bırakacağını açıkladı. Yeni planla önümüzdeki sekiz yılda sinema alanındaki yatırımlarını şekillendiren Disney tüm dünyadan farklı izleyici gruplarına hitap edebilmeyi amaçlıyor.Yorumunuz: