Korsana karşı devler koalisyonu

Aralarında Netflix, HBO ve NBCUniversal'ın da bulunduğu 30 adet eğlence şirketi, internet üzerindeki korsan içeriklerle mücadele etmek için bir araya geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aralarında Netflix, HBO ve NBCUniversal’ın da bulunduğu 30 adet eğlence şirketi, internet üzerindeki korsan içeriklerle mücadele etmek için bir araya geldi. Yaratıcılık ve Eğlence Birliği (ACE) adı verilen grup, içerik üreticilerinin havuzdan daha fazla pay almasını sağlayacak ve emniyet görevlileriyle yakın bir şekilde çalışarak korsanların film ve dizileri çalmasını engelleyecek.

Birlikte dijital medya şirketleri, televizyon kuruluşları ve Hollywood grupları yer alıyor. Birliğin üyeleri internetin kaliteli içeriğe yaptığı katkının farkında olmakla birlikte, internet üzerinden yayılan korsan içeriğin de sektörü tehdit ettiğini dile getiriyor. ACE geçtiğimiz yıl internet üzerinden 5,4 milyar adet film ve dizi indirildiğini ifade ediyor.

Amaç yaratıcı içerikleri korumak

CBS Başkan Yardımcısı Jonathan Anschell “İçeriğin bu altın çağında, telif koruması hakkında her zamankinden daha çok tetikte olmamız gerekiyor. Yaratıcı topluluğun gerçek anlamda gelişebilmesi için, çalışmalarının çalınmayacağından emin olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bunu gerçekleştirmek için ACE, ABD’de MPAA ve Avrupa’da çeşitli kanun kuruluşları ile çalışacak, dava takibinde bulunacak ve şirketlerle hırsızlığı önlemek için anlaşmalar imzalayacak. Bu çabalar, her şirketin mevcut korsanla mücadele çalışmalarına ek olarak gerçekleşecek. Ancak bu koalisyonun korsanlara karşı ne kadar başarılı olabileceği ya da tam olarak hangi önlemlerin alınacağı bilinmiyor.

Bir çok büyük şirket bir arada

ACE üyelerinin tam listesi şu şekilde: Amazon, AMC Networks, BBC Worldwide, Bell Canada and Bell Media, Canal+ Group, CBS Corporation, Constantin Film, Foxtel, Grupo Globo, HBO, Hulu, Lionsgate, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), Millennium Media, NBCUniversal, Netflix, Paramount Pictures, SF Studios, Sky, Sony Pictures Entertainment, Star India, Studio Babelsberg, STX Entertainment, Telemundo, Televisa, Twentieth Century Fox, Univision Communications Inc., Village Roadshow, The Walt Disney Company, ve Warner Bros. Entertainment Inc.

Geçtiğimiz aylarda MPAA ve RIAA tarafından korsana karşı düzenlenen ‘altı darbe’ girişiminin başarısız olması eğlence endüstrisinin harekete geçerek ACE’i kurmasına ön ayak oldu. Bu arada korsanlar içerikleri daha yayınlanmadan çalmaya başladı. Nisan ayında ‘The Dark Overlord’ takma adıyla bilinen bir korsan, Netflix’in Orange is the New Black adlı dizisinin beşinci sezonunu çaldı. Korsan ayrıca ABC, Fox ve National Geographic’e ait içerikleri de elinde bulundurduğunu iddia etti.

Kaynak: The Verge

Aralarında Netflix, HBO ve NBCUniversal'ın da bulunduğu 30 adet eğlence şirketi, internet üzerindeki korsan içeriklerle mücadele etmek için bir araya geldi. Yaratıcılık ve Eğlence Birliği (ACE) adı verilen grup, içerik üreticilerinin havuzdan daha fazla pay almasını sağlayacak ve emniyet görevlileriyle yakın bir şekilde çalışarak korsanların film ve dizileri çalmasını engelleyecek.

1 Yorum

  • devletleri korsanlara göre meşru kılan şeyler neler acaba onu merak ediyorum. mesela devletler insan öldürüyorlar, silah ticareti yapıyorlar vs bunlar meşru mu oluyor. bu soruları sormanın vakti gelmedi mi yahu ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği