Game of Thrones’un 8. sezon ilk bölümü korsan izlenme rekoru kırdı

Son sezonuna giren Game of Thrones’un yeni sezondaki ilk bölümü Winterfell 54 milyon kez korsan izlenerek bu alandaki rekoru kırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Pazar günü sekizinci ve son sezonu başlayan Game of Thrones (Taht Oyunları) izlenme rekorları kırdı ama insanlar diziyi korsan ortamlarda izlemese rekor daha da büyük olabilirdi. HBO’nun epik fantezi drama dizisinin sekizinci sezonunun ilk bölümü Winterfell, sadece 24 saat içinde 54 milyon kez korsan olarak indirildi ya da izlendi. Dijital korsan analiz şirketi Muso bu ay içinde dizinin ilk yedi sezonunun da korsan olarak en çok izlenen 25 dizi sezonu arasında yer aldığını belirtti. Yani dizinin son sezonu öncesi diziye yetişmek isteyen izleyiciler, sezon başlamadan önce tüm bölümleri indirip izlemiş.

Muso CEO’su Andy Chatterley “Sebebi ne olursa olsun, ilk 24 saatteki korsan izleme rakamları, izleyicilerin gözardı edilemeyeceğini (ve edilmemesi gerektiğini) gösteriyor. Küresel olarak son yıllarda korsanı durdurma çabalarına rağmen bu veriler tüketicilerin hala lisanssız kaynaklardan içerik bulmaya çalıştığını gösteriyor. Dizinin haklarını elinde bulunduranların korsan izleyicilerin en istekli hayranları arasında olduğunu unutmaması gerekiyor. Her şeyin ötesinde, bu izleyiciler büyük bir ticari fırsat anlamına geliyor.” diyor.

En çok izlenen bölüm oldu

Korsana rağmen dizi HBO’nun tüm platformları üzerinde 17,4 milyon kişi tarafından izlenerek rekor kırdı. Daha önceki rekor, 16,9 milyon izleyiciyle yine Game of Thrones’un 7. sezonunun finaline aitti. Sekizinci sezonun ilk bölümü HBO için tüm zamanların en büyük internet yayın rakamlarına da sahne oldu. HBO Now, izleyici sayısını yedinci sezon finaline göre yüzde 50, yedinci sezonun ilk bölümüne göre ise yüzde 97 artırdı.

Ancak saatler ABD’de 21:00’i gösterdiğinde diziyi HBO üzerinden izleyenlerin sayısı 11,8 milyon oldu. Bu sayı dizinin yedinci sezon finalini izleyen 12,1 milyon kişiye erişemedi. HBO bunun sebebinin, geçtiğimiz Kasım ayında Dish platformu ile anlaşmaya varamamaları olduğunu söyledi. Bu durum ABD’deki bazı korsan izlemelerin de sebebi olmuş olabilir. ABD, dizinin yeni sezonunun ilk bölümünü korsan izleyen ülkeler arasında üçüncü sıradaydı. Birinci sırada 9,5 milyon korsan izleme ile Hindistan, ikinci sırada ise 5,2 milyon ile Çin bulunuyordu. Çin’de resmi yayıncı Tencent dizinin 6 dakikasını sansür sebebiyle kestiği için izleyiciler alternatif arayışına girmiş olabilir.

Korsan izleme sayılarının bu hafta sonu yayınlanacak yeni bölümle birlikte artması muhtemel. Yedinci sezonun ilk bölümü, ilk 72 saat içinde 90 milyon kez korsan izlenmişti. Sezonun finali ise ilk 72 saatte 120 milyon kez korsan izlendi. Sezon ilerledikçe korsan izleme rakamlarının da artması bekleniyor.

Kaynak: Business Insider

Geçtiğimiz Pazar günü sekizinci ve son sezonu başlayan Game of Thrones (Taht Oyunları) izlenme rekorları kırdı ama insanlar diziyi korsan ortamlarda izlemese rekor daha da büyük olabilirdi. HBO’nun epik fantezi drama dizisinin sekizinci sezonunun ilk bölümü Winterfell, sadece 24 saat içinde 54 milyon kez korsan olarak indirildi ya da izlendi. Dijital korsan analiz şirketi Muso bu ay içinde dizinin ilk yedi sezonunun da korsan olarak en çok izlenen 25 dizi sezonu arasında yer aldığını belirtti. Yani dizinin son sezonu öncesi diziye yetişmek isteyen izleyiciler, sezon başlamadan önce tüm bölümleri indirip izlemiş. Dizinin yasal olarak HBO yayınları üzerinden izlenme rakamları da 17,4 milyon ile rekor seviyeye çıktı.2 yanıt

  1. Tuncay Akar avatarı

    Son paragrafda 90 kez demişsiniz 90 milyon kez olacaktı. Sevgiler..

    1. Semih Sönmez avatarı

      Düzeltildi. Uyarı için teşekkürler.

Yorumunuz: