Netflix dizisini sızdıran hacker fidye istiyor

'Thedarkoverlord' takma adını kullanan bir hacker (grubu) Netflix'in Orange is the New Black dizisinin yeni sezonunu çalıp torrent sitelerinde paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eylemlerinde ‘thedarkoverlord’ takma adını kullanan bir hacker (grubu) Netflix’in Orange is the New Black (OITNB) dizisinin yeni sezonunu çalıp torrent sitelerinde paylaştı. Netflix’in en popüler dizilerinden birisi olarak bilinen OITNB, aslında bu yıl Haziran ayında yayınlanacaktı. Hacker’lar diziyi Larson Studios adlı post prodüksiyon stüdyosundan çaldı.

13 sezondan oluşan yeni sezonun ilk 10 bölümünün çalındığı ifade edildi. Dizinin bölümlerini yayınlamamak için Netflix’ten fidye isteyen ‘thedarkoverlord’, istediğini alamayınca 10 bölümün 5’ini yayınladı. Netflix’e iş birliği yapmadığı için sitem eden bir açıklama yayınlayan grup “Oldukça insaflı bir teklifte bulunmamıza rağmen teklifimizi kabul etmediniz. Sizin gibi insanlarla aynı havayı solumaktan utanıyoruz.” gibi ifadelerde bulundu.

Netflix yetkilileri dizinin çalındığını doğrularken, konu ile ilgili olarak hukuki yollara başvurulacağını belirtti ve detaylı bir yorum yapmaktan kaçındı. Hacker’ların tam olarak ne talep ettiği ise açıklanmadı.

Başka içerikler de çalındı

Engadget’ın haberine göre ise OITNB, stüdyodan çalınan tek içerik değil. Netflix’in yanı sıra pek çok farklı televizyonun da post prodüksiyon işlerini yapan Larson Studios’tan 36 farklı içeriğin çalındığı ifade ediliyor. Bu içerikler arasında Fox’ta yayınlanan New Girl, FX’in popüler dizisi It’s Always Sunny in Philadelphia ve IFC’nin Portlandia dizisinin bulunduğu söyleniyor.

Netflix’e özel bir başka program “Bill Nye Dünyayı Kurtarıyor” da çalınan içerikler arasında ancak Netflix zaten bu programı kendi platformu üzerinden kullanıma sunduğu için hacker’lar artık bu içeriği pazarlık malzemesi olarak kullanamayacak. Çalınan diğer içeriklerin de yavaş yavaş yayına girmesiyle hacker’ların elinin git gide zayıflayacağı düşünülüyor.

Kaynak: Variety, Engadget

Eylemlerinde 'thedarkoverlord' takma adını kullanan bir hacker (grubu) Netflix'in Orange is the New Black (OITNB) dizisinin yeni sezonunu çalıp torrent sitelerinde paylaştı. Netflix'in en popüler dizilerinden birisi olarak bilinen OITNB, aslında bu yıl Haziran ayında yayınlanacaktı. Hacker'lar diziyi Larson Studios adlı post prodüksiyon stüdyosundan çaldı. Netflix'in yanı sıra pek çok farklı televizyonun da post prodüksiyon işlerini yapan Larson Studios'tan 36 farklı içeriğin çalındığı ifade ediliyor. Hacker'lar henüz yayınlamadıkları içerikler için fidye talep ediyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği