Netflix iştahımızın Z raporu

Dizi ve film izleme platformu Netflix, hangi dizilerin tek oturuşta bitirildiğini hangilerinin sindirilerek izlendiğini inceleyen bir rapor yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dizi ve film izleme platformu Netflix’in dünya genelindeki kullanıcıları, dizileri izlerken kendi kurallarını koyuyorlar. Sıradan televizyon dizilerinde olduğu gibi haftada bir bölüm izlemek yerine çoğu kullanıcı bir haftada bir sezon bitirecek şekilde dizileri izliyor. Bölümleri art arda izlemek yeni norm haline gelse de her dizinin bu şekilde izlenmediğini de dikkate almak gerek. Netflix’in açıkladığı veriler, kullanıcıların hangi dizileri tek oturuşta bitirdiğini hangilerini sindirerek izlediğini ortaya koyuyor.

Netflix 190 ülkedeki kullanıcıların, 100’den fazla diziyi nasıl izlediğini inceledi. Araştırmada başladığı bir dizinin ilk sezonunu tamamen bitiren kullanıcılardan alınan veriler göz önünde bulunduruldu. Dizilerin ilk sezonunun ortalama 5 günde izlendiği görüldü. Bir dizi için günlük ortalama izleme süresi ise 2 saat 10 dakika olarak ölçüldü. Buna göre 2 saatten daha fazla izlenen dizilerin ‘tüketildiği’, 2 saatten az izlenenlerin ise ‘sindirildiği’ kabul edildi. Diziler bu bilgilere göre sıralandığında ilginç örüntüler ortaya çıktı. Yüksek enerjili anlatıların kısa sürede tüketildiği görülürken, izleyiciyi düşünmeye iten dramaların sindirilerek izlendiği görüldü.

Duygulara hitap edenler çabuk izleniyor

Sense 8, Orphan Black ve The 100 gibi dizilerin izleyicinin duyularını esir aldığı ve bırakmanın çok zor olduğu görüldü. Ayrıca korku ve gerilim tarzındaki dizilerin de izleyiciyi etkisi altına aldığı, bunun sonucu olarak The Walking Dead, American Horror Story ve The Fall gibi dizilerin hızla izlendiği belirtildi. Aynı şekilde dramatik yanları olan Orange is the New Black, Nurse Jackie ve Grace and Frankie gibi komedi dizilerinin de kullanıcıya ‘bir bölüm daha’ dedirtmekte zorlanmadığı görüldü.

Düşünmeye iten diziler zaman alıyor

House of Cards ve Bloodline gibi karmaşık anlatıların daha sakin bir tempoda izlenmesi sürpriz değil. Aynı şekilde, geçmişte geçen Peaky Blinders ve Mad Men gibi dizilerin detaylarının da takdir edilmesi için daha yavaş izlenmesi normal görülüyor. Ne var ki toplumun değer yargılarıyla alay eden (saygısız) komedilerin sindirilerek izlenmesi bu araştırmanın beklenen sonuçlarından birisi değildi. BoJack Horseman, Love ve Unbreakable Kimmy Schmidt gibi komediler, toplum üzerine yapılan alışılmadık yorumlarıyla ve eğlendirici olduğu kadar kusurlu olan karakter yapılarıyla kullanıcıların zihnini zorluyor ve bu dizilerin tek seferde tüketilmesini engelliyor.

netflix savor devour

Netflix Orijinal İçerik Bölümü Başkan yardımcısı Cindy Holland bu skalanın duygusal ile düşünmeye zorlayan diziler arasında değiştiğini ifade ediyor. Holland “Netflix ruh haliniz ve içinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun size uygun diziler sunuyor ve bu dizileri dilediğiniz tempoda izlemenizi sağlıyor. İsterseniz Bloodline gibi bir dramayı sindirerek izleyin isterseniz Orange is the New Black’i tek seferde bitirin.” şeklinde konuştu.

Hangi Netflix dizilerinin hangi kategoriye girdiğini Netflix’in raporunun altındaki listede bulabilirsiniz.

netflix-streaming-isnt-full-1080p-hd-in-some-brows_rssp_1920

Netflix, kullanıcıların ilk sezonunu tamamen izledikleri dizilerin hangi tempoda izlendiğini inceleyen bir araştırma yayınladı. Araştırmada her kullanıcının günde ortalama 2 saat 10 dakika dizi izlediği ve bir sezonun genellikle 5 günde bitirildiği görüldü. Bu rakamlara göre günde 2 saatten çok izlenen dizilerin hızlı ‘tüketildiği’ 2 saatten az izlenen dizilerin ise ‘sindirilerek’ izlendiği kabul edildi. Buna göre tüketilen dizilerin daha çok duygulara hitap eden komedi, korku ve gerilim tarzında olduğu gözlenirken, sindirilen dizilerin dramalar ve dönem dizileri olduğu görüldü. Toplumu eleştiren komedilerin de izleyiciyi düşünmeye ittiği için daha düşük tempoda izlendiği görüldü.Yorumunuz: