Netflix VPN kullanımını engelliyor

Ülkelere göre farklı içerik sunan Netflix, başka ülkelerin içeriğine ulaşmak için VPN kullanılmasını engellemeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dizi ve film izleme servisi Netflix, ülkelere göre farklı içerik sunuyor. Her içerik her ülkeden izlenemiyor. Ancak kullanıcılar bu engellemeleri aşmak için VPN servisi kullanarak başka bir ülkeden bağlanıyormuş gibi görünüyorlar. Netflix ise içeriklere bu şekilde ulaşan kullanıcıların önüne geçmeye çalışıyor. Bu amaçla geçmişte bazı VPN ve Proxy servislerini engelleyen Netflix geçtiğimiz günlerde bu servislere karşı yaptığı en büyük engellemeyi gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya sitesi Reddit‘te İspanyol bir kullanıcı Netflix’in bazı servislerine artık VPN kullanarak erişemediğini yazdı. Bu paylaşımın altına yüzlerce başka kullanıcıdan, aynı problemi yaşadığını ifade eden yorumlar geldi. Belçika, Almanya, İspanya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti’nden kullanıcıları etkileyen bu engelleme, şimdiye kadarkilerin en kapsamlısı. Türkiye’den de proxy ve VPN kullanan erişimler engellenmeye başlandı. Özetle şu anda, dünyanın neresinde olursanız olun, bazı VPN servislerini kullanıyorsanız Netflix’ten içerik izleyemiyorsunuz.

Netflix’in hangi ülkede hangi içeriği yayınlayacağına karar verme hakkı bulunuyor ancak bu engellemeler sadece başka ülkenin içeriğini izlemeye çalışan kullanıcıları etkilemiyor. VPN’i sadece gizlilik amacıyla kullanan kullanıcılar da kendi ülkelerine sunulan içeriğe erişmek istediklerinde bile Netflix’in uyarısıyla karşılaşıyor.

Kullanıcılar şikayetçi

Netflix’in bu katı politikasını eleştiren kullanıcılardan birisi Finlandiya’da yaşadığını, çok iyi İngilizce bildiğini ancak izlediği dizinin yeni bölümüne Fince altyazı hazırlanmadan kendi ülkesi üzerinden bu dizinin yeni bölümünü izleyemediğini belirtti. Bu yüzden VPN kullandığını belirten kullanıcı Netflix’in, Kuzey Avrupa ülkelerinde nüfusun büyük oranının iyi derece İngilizce konuşabildiği gerçeğini gözardı ettiğini söyledi.

Bir başka kullanıcı ise Almanya’da yaşayan bir Danimarkalı olarak sadece Almanca içeriğe erişiminin olmasının saçma olduğunu ifade etti. Danca konuşan biri olarak, İngilizce konuşulan bir diziyi Almanca altyazıyla izlemek zorunda olmasının çok saçma olduğunu savunan kullanıcı bu uygulamanın devam etmesi halinde uygulamayı kullanmaktan vazgeçeceğini ifade etti.

Ancak bu durum Netflix’i durduracak gibi görünmüyor. Avrupa ve Avustralya’da daha önce VPN engellemeleri yaptığı bilinen Netflix’in yıl sonuna kadar tüm dünyada bu servisleri engellemesi bekleniyor. Dünya çapında milyonlarca kullanıcının engellemeleri aşmasını sağlayan bu VPN servislerinin bu engellemenin etrafından dolaşmanın bir yolunu bulması ise kuvvetle muhtemel.

Nexflix kullanıcıların farklı ülkelerin içeriğine erişmek için kullandığı VPN servislerini engellemeye başladı. VPN kullanmalarının tek sebebinin bu olmadığını ifade eden kullanıcılar bu engellemelerden memnun değil.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği