Rusya da VPN’i yasakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede yasaklı web sitelerine erişmek için kullanılan VPN servislerini yasaklayan yasayı onayladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede yasaklı web sitelerine erişmek için kullanılan VPN servislerini yasaklayan yasayı onayladı. Pazar günü devletin resmi web sitesinden yayımlanan karar, Rus Parlamentosu’nun alt meclisi Duma tarafından onaylanmıştı.

Yeni kanun kullanıcıların sanal özel ağ (VPN) ve anonimleştirici olarak bilinen diğer benzer teknolojileri kullanmasını yasaklıyor. Bu servisler kullanıcının kimliğini gizleyerek başka bir bağlantı üzerinden yasaklı sitelere erişmesini sağlıyor. Yasanın 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı.

Duma Bilgi Politikaları Komitesi Başkanı Leonid Levin yeni yasanın, halihazırda yasalara uyan vatandaşları etkilemeyeceğini, sadece yasa dışı içeriklere erişimi engelleyeceğini söyledi.

Çin’de Apple VPN servislerini engelledi

Öte yandan, internet sansürü konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Çin’den de VPN servislerine bir darbe geldi. Apple, Çin’deki uygulama mağazasından VPN servislerini kaldırdığını açıkladı. Bu hamle VPN servis sağlayıcılarının Apple’ı, baskılara boyun eğmekle suçlamasına sebep oldu.

Çin’in meşhur ‘Güvenlik Seddi’ ülkedeki kullanıcıların yurt dışındaki sitelere erişimini engelliyor. Bu seddi aşmanın en bilinen yöntemi ise VPN kullanmak. Ancak Ocak ayında Pekin, devlet tarafından onaylanmayan tüm VPN servislerini kaldırmaya karar vermişti. Onaylı VPN servisleri ise devletin altyapısını kullanmak zorunda.

Pazar günü Apple’dan yapılan açıklama ile şirketin Çin kanunlarına uymak amacıyla Çin App Store’undaki VPN hizmetlerini kaldırdığı onaylandı. Pekin yönetimi özellikle Ağustos ayındaki Komünist Parti Kongresi öncesi internet üzerindeki kontrollerini artırmak istiyor.

Apple ilk kez sansüre dahil oldu

Çin geçmişte de kişisel VPN servislerini engellemeye yönelik hamlelerde bulunmuştu. Ancak Apple’ın bu konuda Çin yönetimi ile iş birliği halinde çalışması bir ilk. VPN sağlayıcıları Apple’ın bu hamlesini, Çin’in artan sansür rejimine yapılan gereksiz bir katkı olarak yorumladı.

VPN sağlayıcısı ExpressVPN cumartesi günü Apple’dan aldıkları bir yazı ile uygulamalarının Çin uygulama mağazasından, “yasa dışı içerik barındırdığı için” engellendiğini öğrendiklerini belirtti. Yapılan açıklamada ExpressVPN “Bu gelişme bizim için hayal kırıklığı yarattı. Durum gösteriyor ki Çin yönetimi VPN servislerine karşı bugüne kadarki en büyük savaşı açmış durumda. Apple’ın burada Çin’in sansür çalışmalarına yardımcı olduğunu görmek bizi oldukça rahatsız etti.” ifadelerini kullandı.

Diğer büyük VPN sağlayıcıları VyprVPN ve StarVPN de cumartesi günü Apple’dan benzer yazılar aldıklarını açıkladı.

Kaynak: Reuters

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede yasaklı web sitelerine erişmek için kullanılan VPN servislerini yasaklayan yasayı onayladı. Pazar günü devletin resmi web sitesinden yayımlanan karar, Rus Parlamentosu'nun alt meclisi Duma tarafından onaylanmıştı. Öte yandan, internet sansürü konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Çin'den de VPN servislerine bir darbe geldi. Apple, Çin'deki uygulama mağazasından VPN servislerini kaldırdığını açıkladı. Bu hamle VPN servis sağlayıcılarının Apple'ı, baskılara boyun eğmekle suçlamasına sebep oldu.

2 Yorum

  • “Onaylı VPN servisleri ise devletin altyapısını kullanmak zorunda.”
    Bu durumda VPN kullanmanın pekte bir anlamı kalmıyor. Sonuçta VPN kullansan da kullanmasan da yasaklı siteye giriş yapamayacaksın. Umarım yanlış anlamamışımdır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği