Opera’dan ücretsiz VPN

Web tarayıcısı Opera, reklam engelleyiciden sonra VPN servisini de eklentiye gerek kalmadan, tarayıcıya gömülü olarak sunacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google Chrome’un web tarayıcısı yarışında liderliği açık ara elinde bulundurması ve diğer tarayıcıların sürekli kan kaybetmesi, Chrome’un zaferi olarak yorumlanmaya başladı. Ancak bu yarışta ilk üçte adı anılmasa da daima adından söz ettiren Opera, son dönemdeki hamleleriyle ortalığı karıştıracak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz dönemde, reklam engelleyici eklentiyi kendi bünyesinde barındıracağını ve dışarıdan eklenti yüklenmesine ihtiyaç duymayacağını açıklayan Opera şimdi de kendi ücretsiz VPN servisi ile kullanıcıları çekmeye çalışıyor. VPN hizmetini de reklam engelleyici gibi tarayıcıya dahil eden Opera böylece kullanıcıların daha güvenli ve anonim internet kullanımına imkan sağlamış olacak.

Reklam engelleyici ve VPN’in en çok tercih edilen eklentiler olduğu göz önünde bulundurulursa Opera’nın, yeni internet kullanıcısını anlamak adına doğru hamleler yaptığını söylemek yanlış olmaz. Çoğu VPN eklentisi, kullanıcılardan sınırsız ve hızlı kullanım için para talep ederken Opera’nın bu hizmeti ücretsiz vermesi internet kullanıcılarının tercihlerini değiştirebilir. Bu uygulama, özellikle Türkiye gibi pek çok internet sitesine VPN kullanmadan girmenin mümkün olmadığı ülkelerde Opera’nın popülerleşmesine katkı sağlayabilir. Üstelik bu VPN servisinin diğer ücretsiz servislerden farklı olarak, full HD (1920 x 1080p) bir yayını takılmadan izlemeye olanak sağlayacak kadar hızlı olduğu ifade edildi.

Tarayıcı yüklendiğinde kapalı olarak gelen VPN servisi Opera’nın ayarlar menüsünden aktif hale getirilebiliyor. VPN açıkken tarayıcının adres çubuğunda çıkan bir buton kullanıcıya VPN kullandığını hatırlatıyor. VPN servisi şu anda sadece Opera’nın geliştirici versiyonunda kullanılma sunuldu. Hala eksikleri bulunan ve kullanıcılardan ‘sürekli çöktüğü’ yönünde yorumlar alan sistem henüz tam olarak hazır değil gibi görünüyor.

Opera’nın VPN servisinde şu anda ABD, Kanada ve Almanya olmak üzere üç farklı lokasyon tercihi yapılabiliyor. Opera yakında bu lokasyonlara yenilerinin ekleneceğini duyurdu. Yakında bir Çinli konsorsiyuma satılması planlanan tarayıcının VPN özelliğinin Çin’de çalışıp çalışmayacağına dair sorular ise henüz bir yanıt bulmuş değil. Çin hükumeti, ‘Çin Güvenlik Seddi’nin (Great Firewall of China) VPN kullanılarak aşılmasına karşın takındığı sert tutumlarla biliniyor.

Web tarayıcısı yarışında Chrome’la başa çıkmaya çalışan Opera, reklam engelleyiciden sonra VPN’i de tarayıcının standart özellikleri arasına ekledi. Şimdilik sadece geliştirici versiyonunda sunulan özellikle sınırsız ve ücretsiz VPN servisi eklentiye gerek kalmadan sunuluyor.Yorumunuz: