Opera’nın Android sürümünde VPN ücretsiz

Daha önce masaüstü ve iOS sürümleri çıkan ücretsiz VPN destekli Opera web tarayıcısı bu haftadan itibaren Android cihazlarda da kullanılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nisan ayında yaptığımız bir haberde, Opera web tarayıcısının kullanıcılarına ücretsiz VPN hizmeti sunmayı planladığını belirtmiştik. Bu hizmeti masaüstünde ve iOS cihazlarda kullanıma sunan Opera, bu hafta Android kullanıcıları için de ücretsiz VPN hizmeti vermeye başladı.

Farklı ülkelerden erişim imkanı

Norveçli tarayıcı şirketi Salı günü yaptığı açıklamada mobil tarayıcının Google Play üzerinden indirilmesiyle ücretsiz VPN hizmetinden yararlanılabileceğini belirtti. Kullanıcılar tarayıcıyı kullanarak konumlarını ABD, Kanada, Almanya, Singapur ya da Hollanda’da gösterebilecek.

Mayıs ayında kullanıma sunulan iOS versiyonu ve Nisan ayındaki masaüstü versiyonu gibi, Android versiyonunda da VPN hizmeti, Kanadalı SurfEasy adlı şirket tarafından sağlanacak. Opera bu şirketi 2015 yılında bünyesine katmıştı.

Alternatifleri ücretli

SurfEasy halen VPN hizmeti sunan bir Android uygulaması sağlıyor ancak aylık 500 megabaytı aşan kullanımlar için ücret talep ediyor. Aslında piyasadaki çoğu VPN hizmeti benzer bir şekilde işliyor. Belirli bir kota aşıldıktan sonra VPN hizmeti paralı hale geliyor. Ancak Opera kendi sunduğu hizmetin sınırsız olduğunu ve herhangi bir şekilde para talep edilmeyeceğini belirtti.

Ancak Opera’nın kullanıcılardan para almıyor olması, bu hizmetten gelir elde etmeyeceği anlamına gelmiyor. Tarayıcının iOS üzerinde yayınlanmasının ardından Computerworld, Opera’nın kullanıcı verilerini anonim hale getirerek üçüncü parti şirketlere satacağını ifade etmişti. SurfEasy’nin ücretli hizmetinde ise kullanıcı verileri kaydedilmediği için satılması da mümkün değil.

Asıl amaç pazar payını kapmak

Yine de Opera’nın ücretsiz VPN hizmeti kullanıcı verisini toplamak için geliştirdiği sinsi bir plan değil. Şirketin bu hizmeti sunarak asıl elde etmeye çalıştığı şey, 2016 itibarıyla yüzde 2,6 oranına kadar düşen tarayıcı kullanım payı. Benzer bir durumdan muzdarip olan Microsoft Edge tarayıcısı da kullanıcıları çekmek için ödeme yapma kararı almıştı.

Opera, diğer tarayıcılarda bir eklenti indirilerek elde edilebilen VPN hizmetini çok daha basit bir hale getirerek, kısıtlamalardan kurtulmak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlamak istiyor. Şirket iOS uygulamasının şimdiden 1 milyondan fazla indirildiğini belirtiyor.

Kaynak: Mashable

Nisan ayında açıklanan Opera web tarayıcısının ücretsiz VPN hizmeti, iOS'tan sonra Android üzerinden de kullanıma sunuldu. Tarayıcının VPN hizmeti ile kullanıcılar bulundukları konumu ABD, Kanada, Almanya, Singapur ya da Hollanda olarak gösterebiliyor. Böylece kullanıcının bulunduğu konumdan erişilemeyen hizmetlere erişim sağlanabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği