Microsoft, Edge’i kullandırmak için para ödeyecek

Microsoft, Windows 10 ile birlikte kullanıma sunduğu tarayıcısı Microsoft Edge'i kullanan ve Bing'i varsayılan tarayıcısı yapan kullanıcılara ödeme yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft yıllarca web tarayıcısı pazarını domine eden, daha sonra rakiplerinin çok gerisinde kaldığı için alay konusu olan Internet Explorer adlı tarayıcısını yeniledi. Windows 10 ile birlikte, ‘mavi e’ ikonu artık Edge‘in sembolü haline geldi. Microsoft yeni tarayıcısına çok güveniyor ve Chrome’a göre çok daha az enerji ve RAM kullandığını söylüyor. Hatta sitelerin üzerine çizim yapma özelliği bile bulunuyor.

Bu özellikleri tanıtarak kullanıcıları çekemeyen Microsoft, son olarak Edge’i tercih edeceklere para ödemeyi teklif ediyor.

Microsoft’un daha önce Bing arama motorunu kullanan kullanıcılara ödül vermek için geliştirdiği Bing Rewards adlı sistemini Microsoft Rewards olarak değiştirdi. Artık varsayılan tarayıcısını Microsoft Edge yapan ve Bing arama motorunu kullananlar, daha sonra Starbucks, Skype, Amazon gibi yerlerde kullanılabilen ya da Microsoft’un ücretli servislerinde geçerli olan krediler elde edecek. Sistem şu anda sadece ABD’de kullanılabiliyor.

Kullanıcılar takip edilecek

Microsoft kullanıcıların imleç hareketleri ve kullanım süresi dahil pek çok eylemini takip edip kayıt altında tutacak. Böylece kullanıcıların, arka planda çalışan bir yazılım kullanarak sistemden gelir elde etmesi engellenecek.

Bu ödeme sisteminin çalışıp çalışmayacağı ya da kullanıcıların bu kadar aleni bir şekilde takip edilmeyi ne derece kabul edileceği şimdilik bilinmezliğini koruyor. Edge aslında Microsoft’un öne çıkarmaya çalıştığı alanlarda gayet başarılı bir tarayıcı. Windows 10 yüklü bir dizüstü bilgisayarda diğer tarayıcılara göre daha az enerji tüketerek daha yüksek performans verebiliyor. Ancak şu anda web tarayıcılarının yüzde 58’ini elinde bulunduran Chrome’dan bu konuda liderliği almak çok da kolay görünmüyor. Eğer Microsoft para ödeme yöntemini tercih edecekse, herkesi ikna edene kadar çok fazla para harcaması gerekecek.

Kaynak: The Guardian

Microsoft, düşük enerji ve RAM kullanımına rağmen istenen ilgiyi görmeyen Edge web tarayıcısına kullanıcı çekmek için rüşvet teklif ediyor. Microsoft Rewards adlı sistemde, Edge tarayıcısını ve Bing arama motorunu varsayılan olarak ayarlayan kullanıcılar, daha sonra Starbucks, Amazon, Skype gibi alanlarda geçerli olan krediler kazanacak. Bu krediler Microsoft'un ücretli servislerinden alışveriş yapmak için de kullanılabiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği