İnterneti Google Chrome taşıyor

Microsoft'un çabalarına rağmen Edge kullanmaya başlamayı reddeden kullanıcılar tüm platformlarda Google Chrome tercih etme konusunda ısrarlı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un kullanıcılara kendi tarayıcısını kullandırmak için sürdürdüğü bitmek tükenmek bilmeyen çabalar bir türlü sonuç vermiyor. Yeni açıklanan rakamlara göre, bugüne dek Internet Explorer ya da Edge’in güçlü kalabildiği tek alan olan masaüstü tarayıcı kullanımlarında da Chrome yüzde 55‘lik bir kullanım oranına ulaşarak Microsoft’un tarayıcılarını ikiye katladı.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında bu alanda sadece yüzde 27’lik kullanım oranıyla ikinci sırada bulunan Google Chrome, yükselişini hiç durmaksızın devam ettirdi. Mart-Nisan döneminde liderliği ele geçiren tarayıcı, neredeyse tüm yeni kullanıcılarını Internet Explorer ve Edge kullanıcılarından elde ederek hem bu tarayıcılar hem de diğer tarayıcılar karşısında ezici bir üstünlüğe ulaştı.

screenshot

Eklenti desteği büyük eksiklik

Windows 10’un kullanıma sunulması ile birlikte kullanıcılarına Edge’i denemelerini öneren Microsoft, bu tarayıcıyla birlikte eklenti desteğini sunmadığı için pek çok kullanıcıdan olumsuz not aldı. Rakamlara bakıldığında kullanıcıların bir süre Edge’i deneyip daha sonra tekrar eski tarayıcılarına geri döndüğü görülüyor.

Windows 10 Anniversary Update (Yıldönümü Güncellemesi) ile birlikte eklenti desteğine kavuşan Edge hala bu alanda Chrome ya da Firefox ile yarışabilecek durumda değil. Şu anda Edge üzerinde çalışabilen sadece 16 adet eklenti bulunuyor.

Tarayıcı pazarı neden önemli?

Geçmişte tarayıcıları kontrol etmek aynı zamanda internet standartlarını da kontrol etmek anlamına geliyordu ancak günümüzde HTML5 kullanımının yaygınlaşması ile bu durum neredeyse ortadan kalktı. Yine de tarayıcı üzerinden yapılan aramalarda kullanılan varsayılan arama motoru, bu tarayıcının kullanıcılarının yaptığı arama sonuçlarında gösterilecek reklamların gelirinin kime gideceğine karar veriyor. Bu alanda da çok ciddi bir gelir potansiyeli bulunuyor. Bu sebeple geçtiğimiz yıllarda Google, Firefox’ta varsayılan arama motoru olabilmek için yıllık 300 milyon dolar ödüyordu. Daha sonra Firefox Yahoo ile anlaştı.

Edge’in kullanım rakamları, piyasaya çıktı günden bu yana çok yavaş da olsa artış gösteriyor gibi görünüyor ancak aynı dönemde Internet Explorer’ın hızla kullanıcı kaybettiğini göz önünde bulundurduğumuzda bu büyümenin sadece eski IE kullanıcılarından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

HTTPS kullanımı yaygınlaşıyor

Öte yandan Google Chrome’un web’i daha güvenli bir ortam haline getirme çabaları önemli sonuçlar veriyor. Son açıklanan rakamlara göre Google Chrome ile masaüstü bilgisayarlardan görüntülenen web sitelerinin yarısından fazlası HTTPS kullanıyor. Bu oranın Google’ın kendi işletim sistemi Chrome OS kullanan kullanıcılar arasında yüzde 68’e kadar ulaştığı gözlenirken, diğer işletim sistemlerinde de yüzde 50’nin altına düşmediği görülüyor.

Şifreleme sistemleri kullanan web siteleri otomatik kredi kartı doldurma ve konum paylaşımı gibi, güvensiz bir ortamda kullanılmayacak kadar önemli özelliklerin kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Web’i güvenli hale getirmek için Google gibi çalışmalar yürüten WordPress de geçtiğimiz dönemde bir milyondan fazla özel alan adında HTTPS kullanımına olanak vermişti.

Kaynak: Hot Hardware, On the Wire

Google'ın tarayıcısı Chrome, tüm platformlar üzerinde en çok tercih edilen tarayıcı olarak internetin yükünü taşıyor. Daha önce masaüstü kullanımda Internet Explorer'ın ardında kalan tarayıcı, artık hem Internet Explorer hem de Edge'in toplam kullanıcı sayısının iki katından daha fazla kullanıcıya sahip. Edge'in tercih edilmemesinin en önemli sebebi olarak ise eklenti desteğinin çok geç gelmesi ve yetersiz olması ifade ediliyor. Öte yandan Google'ın web'i daha güvenli bir ortam haline getirme çabaları sonuç veriyor. Chrome tarayıcılar üzerinden ziyaret edilen web sitelerinin yarısından fazlasının HTTPS güvenli bağlantı standardını kullandığı belirtiliyor.

3 Yorum

  • chrome nin fazla kasmasından dolayı chrome den daha hızlı olan opera ya geçtim, aynı eklentilerimi kurdum, keşke daha önce geçseymişim dedirtti tavsiye ederim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği