Internet Explorer’ın tahtı sallanıyor

Daha önce tüm cihazlarda en çok tarayıcı olan Google Chrome, yakın zamanda Internet Explorer’ın son kalesi olan masaüstü bilgisayarlarda da lider olabilir.

  • Internet Explorer masaüstü tarayıcı kullanım oranlarında ilk kez liderliği kaptırma tehlikesi yaşıyor.
  • Son 15 aydır sürekli kan kaybeden bir zamanların efsane tarayıcısı, yerini Google Chrome’a bırakmak üzere.

Browsers

Microsoft’un internet tarayıcısı Internet Explorer (IE) bir zamanlar rakipsizdi. Neredeyse tüm Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Internet Explorer kullanılırdı. Ancak 2008’den itibaren önce Mozilla Firefox daha sonra da Google Chrome‘un gelişi ile IE kullanımı düşüşe geçti. Daha sonra mobil cihazların internete girmeye başlamasıyla IE en çok kullanılan tarayıcı unvanını kaybetti.

Yine de mobil cihazları saymazsak, masaüstü ve laptoplarda en çok kullanılan tarayıcı hala Internet Explorer. En azından şimdilik. Geçtiğimiz ayın tarayıcı kullanım verilerini açıklayan Net Applications firmasına göre Internet Explorer ve Microsoft’un yeni tarayıcısı Edge‘in toplam kullanım oranı yüzde 43.4. Google Chrome ise hemen ardından yüzde 39.1 ile takipte. Bu trend bu şekilde devam ederse Nisan’da olmasa da Mayıs ayında Chrome’un liderliği ele geçireceğini söyleyebiliriz.

ie-hangs-by-a-thread-100654119

Değişimin ne yönde olduğunu algılamak için eski verilere de bakmak gerekiyor. Bundan tam bir yıl öncesine gittiğimizde IE kullanım oranının yüzde 56.5 olduğunu görüyoruz. Yani bir yılda yüzde 13 civarında bir gerileme söz konusu. Peki bu yüzde 13 nereye gitti diye düşünmeye gerek yok. Chrome’un geçen sene bu zamanlar kullanım oranı yüzde 25’ti. Chrome piyasaya çıktığından beri kullanıcı sayısını sürekli artırırken, Internet Explorer’ın kullanıcı oranında düşüş yaşanmayan son tarih 15 ay önceydi.

Bu dönemde IE kullanıcılarının tamamına yakını Chrome’a geçerken, Mozilla Firefox kullanan küçük bir kesim de yavaşça Chrome’a doğru yöneliyor. Geçen ay yüzde 1’in üzerinde kullanıcı kaybeden Firefox’un kullanım oranı yüzde 10.5’e geriledi. Kısa süre sonra bu rakam da tek hanelere inebilir.

Diğer tarayıcılardan Safari yüzde 5 civarında sabit kalmış gibi görünüyor. Apple’ın Mac bilgisayarlarında varsayılan kullanıcı olarak gelen Safari’nin yakın zamanda ciddi bir değişim göstermesi beklenmiyor. Son olarak reklamları ek bir uzantı kullanmadan engelleyeceğini açıklayan Opera ise yüzde 1.7 ile bu pazarda düşük bir paya sahip. Reklam engelleme hamlesi ile site yüklenme hızını yüzde 40 artıracağını söyleyen Opera uzun vadede bir başarı yakalayabilecek mi bekleyip göreceğiz.3 yanıt

  1. Fatih Hayrioğlu avatarı

    Veriyi nereden alıyorsunuz bilmiyorum ama Türkiye için Sahibinden verileri daha gerçekçi. http://labs.sahibinden.com/yazi/sahibinden-com-ocak-2016-ziyaretci-teknoloji-istatistikleri/

    Dünya içinde

    http://gs.statcounter.com/ daha sağlıklı veriye sahip

Yorumunuz: