Tarayıcı rekabetinde Chrome’un yüzü gülüyor

Safari ve Edge geçtiğimiz iki yılda önemli sayıda kullanıcı kaybetti. Bu kullanıcıların önemli bir kısmının Google Chrome'u tercih ettiği görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın tarayıcısı Safari, rakibi Internet Explorer (yeni adıyla Edge) gibi geçtiğimiz iki yılda önemli sayıda kullanıcı kaybetti. Bu kullanıcıların önemli bir kısmının Google’ın tarayıcısı Chrome’u tercih ettiği görüldü.

Kaliforniya merkezli Net Applications adlı analiz şirketi, 2015’in Mart ayında tüm Mac kullanıcılarının yüzde 69’unun web tarayıcısı olarak Safari’yi kullandığını belirtmişti. Geçtiğimiz ay açıklanan rakamlara göre bu oran yüzde 56’ya düştü.

Safari’nin kaybı, Microsoft’un tarayıcısı Edge’in kaybına göre çok daha düşüktü. 2 yıl önce Windows bilgisayarların yüzde 62’sinde Internet Explorer ya da Edge kullanılırken bu oran şimdi yüzde 27’ye kadar düştü. IE ve Edge’in düşüşüyle aynı zamanda Chrome kullanımı da yüzde 25’ten yüzde 59,5’e kadar çıktı. Bu iki yıl içinde Chrome, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı unvanını da elde etti.

Tek platform, dezavantaja dönüştü

Geçtiğimiz iki yılda, macOS üzerinde kullanılabilen diğer tarayıcıların kullanımında çok ciddi bir değişiklik olmadı. Bu da Safari’den vazgeçen kullanıcıların Chrome’u tercih ettiği anlamına geliyor. Internet Explorer ve Safari’nin düşüşü, eskiden en büyük avantaj olarak görülen özelliklerinden kaynaklanıyor. Bu tarayıcıların tek bir işletim sistemine özel olması geçmişte bu işletim sistemini kullanan kullanıcıların başka bir tarayıcı aramamasına sebep oluyordu. Ancak Chrome’un her platformda aynı deneyimi sağlaması, kullanıcıların bu tarayıcıya yönelmesine sebep oldu.

Microsoft, Internet Explorer’ın geçmiş versiyonlarını emekliye ayırıp, kullanıcılarına IE11’i indirmelerini söyleyince çoğu kullanıcı Chrome’a geçmeyi tercih etti. Apple aynı hatayı yapmadı bu sebeple Safari kullanıcılarının sayısındaki düşüşün farklı sebepleri olabilir. Örneğin; hem Windows hem macOS/OS X kullanan kişiler (biri evde biri iş yerinde olabilir) her iki platformda da çalışan Chrome’u tercih etmiş olabilirler. Böylece yer imi ve şifre senkronizasyonu sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Bu teori, Windows’ta artan Chrome kullanımıyla birlikte macOS üzerindeki Chrome kullanımının da bir miktar artmasını açıklıyor.

Kaynak: Computer World

Apple'ın tarayıcısı Safari, rakibi Internet Explorer (yeni adıyla Edge) gibi geçtiğimiz iki yılda önemli sayıda kullanıcı kaybetti. Bu kullanıcıların önemli bir kısmının Google'ın tarayıcısı Chrome'u tercih ettiği görüldü.Kaliforniya merkezli Net Applications adlı analiz şirketi, 2015'in Mart ayında tüm Mac kullanıcılarının yüzde 69'unun web tarayıcısı olarak Safari'yi kullandığını belirtmişti. Geçtiğimiz ay açıklanan rakamlara göre bu oran yüzde 56'ya düştü. Safari'nin kaybı, Microsoft'un tarayıcısı Edge'in kaybına göre çok daha düşüktü. 2 yıl önce Windows bilgisayarların yüzde 62'sinde Internet Explorer ya da Edge kullanılırken bu oran şimdi yüzde 27'ye kadar düştü. IE ve Edge'in düşüşüyle aynı zamanda Chrome kullanımı da yüzde 25'ten yüzde 59,5'e kadar çıktı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği