Chrome tabanlı Microsoft Edge tarayıcısı denemeye açıldı

Microsoft'un, Chromium altyapısı ile hazırladığı yeni Edge tarayıcısının deneme sürümleri şirketin internet sitesinden indirilebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kendi tarayıcı teknolojisinden vazgeçen Microsoft geçtiğimiz yıl Google’ın Chromium teknolojisini kullanarak bir Edge tarayıcı geliştirme kararı almıştı. Şirket geçtiğimiz günlerde detaylarını tanıttığı o tarayıcının deneme versiyonlarını kullanıma sundu.

Microsoft’un Windows’tan Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Belfiore, Pazartesi günü yayımlanan bir blog gönderisinde şunları söyledi: “Bu ilk versiyonlarda temele odaklandık ve henüz çok geniş bir özellik ya da dil desteğimiz bulunmuyor. Bunlar daha sonra gelecek. Mevcut Microsoft Edge ile yeni tarayıcı arasındaki küçük tasarım farklarını ve daha geniş uzantı desteği ile oturum profili yönetme imkanını hemen görebileceksiniz.”

İndirmeye hazır

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız yeni tarayıcıyı Microsoft Edge’in Insider sitesinden indirebilirsiniz. Chromium tabanlı Edge’in farklı versiyonları siteden indirilebilir ve aynı anda bilgisayarınızda çalıştırılabilir. Bu versiyonlardan biri, Canary (Kanarya) tıpkı madende kullanılan kanaryalar gibi daima yazılımdaki hataları gözetliyor ve tespit ettiği hataları bildiriyor. Geliştirici versiyonu ise deneyimli kullanıcıların sistemi kendilerine göre düzenlemesine imkan veriyor.

Chrome tabanlı Edge, varsayılan özellik olarak arama trafiğini Bing arama motoruna yönlendiriyor. Dilerseniz Google, DuckDuckGo ya da Yahoo gibi diğer arama motorlarını da ekleyebiliyor ve bunları varsayılan olarak seçebiliyorsunuz.

Microsoft Chromium’a önemli katkılar yapıyor

Şimdilik Chromium tabanlı Edge neredeyse tamamen Google’ın yazılımından oluşuyor. Ancak Microsoft bu durumu kendi katkıları ile değiştirmeyi planlıyor. Bu hamle Chromium topluluğunda dinamikleri değiştirebilir. Microsoft şimdiden Chromium projesine 275 değişiklikle katkıda bulundu.

Bazı değişiklikler kullanıcıların kolayca fark edebileceği alanlarda yapıldı. Microsoft Chromium tabanlı Edge’e önümüzdeki haftalarda karanlık mod, okuma modu, dil bilgisi ve çeviri araçları ve rahat kaydırma gibi özellikleri ekleyeceğini duyurdu. Diğer değişiklikler ise daha çok arka plandaki işleyişe etki ediyor. Bunların en önemlilerinden biri, Microsoft’un Chromium tabanlı Edge’in 64-bit Arm işlemci kullanan Windows dizüstü bilgisayarlarda çalışan bir versiyonunun geliştirilmesi oldu.

Çoğu Windows dizüstü bilgisayar Intel işlemcileri kullanıyor ancak Arm çipleri daha uzun süre dayanan bataryalı ve dahili 4G ya da 5G mobil ağ desteği olan dizüstü bilgisayarlarda kullanılıyor. Bu girişimin başarılı olması için Arm tabanlı bilgisayarların da yazılım desteğine ihtiyacı var.

Microsoft ayrıca dokunmatik ekranlı arayüzler, görüntülü sohbet, grafik hızlandırma ve erişilebilirlik alanlarında Chromium geliştirmeleri planlıyor. Erişilebilirlik çalışmaları özellikle engelli kullanıcılar için internette gezinmeyi çok daha kolay hale getirebilir.

Kaynak: CNET

Kendi tarayıcı teknolojisinden vazgeçen Microsoft geçtiğimiz yıl Google'ın Chromium teknolojisini kullanarak bir Edge tarayıcı geliştirme kararı almıştı. Şirket o tarayıcının deneme versiyonlarını kullanıma sundu. Şimdilik temel özelliklerine odaklanılan tarayıcı önümüzdeki haftalarda yeni özelliklerle geliştirilecek. Microsoft'un bu tarayıcıyı geliştirirken Chromium'a yaptığı katkılar da ayrıca dikkat çekti. Tarayıcının farklı versiyonlarını indirip bilgisayarda aynı anda çalıştırarak denemek mümkün.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği