Windows, Chromium tabanlı Edge’i tanıttı

Microsoft, Windows 10 için kendi Chromium tabanlı tarayıcısını geliştirdi. Böylece Microsoft, EdgeHTML motorunun başarısızlığını kabul etmiş oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, Windows 10 için kendi Chromium tabanlı tarayıcısını geliştirdi. Yazılım devinin ilk kez 3 yıl önce piyasaya sürdüğü Microsoft Edge internet tarayıcısı yeni görünümüyle Internet Explorer’dan biraz daha başarılı olmayı başarmıştı. Ancak Edge’in tarayıcı motoru, EdgeHTML, Chromium ile yarışmakta zorlandı. Microsoft sonunda pes etti ve Windows 10 için varsayılan tarayıcıyı Chromium tabanlı yapma kararı aldı.

Böylece Windows’un web uyumluluğunun artırılması hedefleniyor. Projenin şirket içinde Anaheim olarak adlandırıldığı belirtiliyor. Yeni tarayıcı ise yine Edge olarak anılacak. Microsoft içinde, Edge’in web uyumluluk sorunlarının gittikçe büyüyen bir problem haline geldiği; işletmelerden ve müşterilerden web tarayıcısının geliştirilmesi için taleple geldiği ifade ediliyor.

Edge, Chrome’un popülerliği ile yarışamadı

Microsoft EdgeHTML ile bu noktaya kadar gelebildi. Chrome ise bu sırada tüm platformlar üzerinde dünyanın en popüler tarayıcısı oldu. Bu başarıda Android’in popülaritesi de önemli bir rol oynadı. Web geliştiricileri, sitelerinin optimizasyonu için Chrome’un işleme (render) motorunu tercih etmeye başladı. Google’un Chrome’a özel web hizmetleri sunması da Chrome’un rakipleri arasında öne çıkmasını sağladı.

Microsoft işleme motoru ise tüm bu gelişmelerin ardından yetersiz kalmaya başladı ve şirket sonunda bu durumu kabullendi. Microsoft’un Chromium’u benimseyeceğine yönelik sinyaller görülmeye başlamıştı. Şirketin mühendisleri bir süredir Google ile iş birliği içinde, ARM tabanlı Windows işletim sistemlerinde Chrome’un bir versiyonunun desteklenmesi için çalışıyordu.

Chromium’u Windows 10’da varsayılan işleme motoru olarak kullanmak, Microsoft’un Chrome karşıtlığının da biteceği anlamına geliyor. Microsoft sık sık Windows 10 kullanıcılarını Chrome kullanmamaları için uyarmış hatta Google Chrome’u Windows Store’dan kaldırmıştı. Chrome’un kaldırılma gerekçesi ise Windows Store’da yer alan tarayıcıların Microsoft’un Edge işleme motorunu kullanma zorunluluğuna uymamasıydı.

Kaynak: The Verge

Microsoft, Windows 10 için kendi Chromium tabanlı tarayıcısını geliştirdi. Yazılım devinin ilk kez 3 yıl önce piyasaya sürdüğü Microsoft Edge internet tarayıcısı yeni görünümüyle Internet Explorer’dan biraz daha başarılı olmayı başarmıştı. Ancak Edge’in tarayıcı motoru, EdgeHTML, Chromium ile yarışmakta zorlandı. Microsoft sonunda pes etti ve Windows 10 için varsayılan tarayıcıyı Chromium tabanlı yapma kararı aldı.4 yanıt

 1. Phardon avatarı

  Microsoft ne yapsa boş, o kulvarı önce FireFox’a sonra Chrome’a kaptırdı.

 2. Efe Oktem avatarı

  firefox bi tanedir.

 3. nonotior avatarı
  nonotior

  Microsoft inatçı ve ukala bi kardeşimiz ama adam olacak. Yaptıkları ayıp değil. Yılların Opera’sı da Chromium altyapısına geçmişti. Edge gerçekten çok kötü bir tarayıcıydı. Microsoft’un, Chrome’dan, Firefox’tan, Opera’dan sonra gelse bile adı anılacak bir tarayıcı yapması lazım.

Yorumunuz: