Microsoft’un Chromium tabanlı yeni web tarayıcısına ilk bakış

Microsoft'un yeni Chromium tabanlı tarayıcısı Edge'i deneme fırsatı bulan The Verge editörü Tom Warren'ın tarayıcı hakkındaki görüşleri olumlu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, Edge tarayıcısını Chromium üzerinde yeniden inşa ediyor. Şirket tarayıcısının yeni versiyonunu bir süredir Microsoft bünyesinde test ediyordu. The Verge editörü Tom Warren bu denemelere katılma şansı yakaladı ve deneyimlerini anlattı. Edge’in daha önce sızan ekran görüntüleri Chrome’a oldukça benzer bir tarayıcı izlenimi veriyordu ancak yeni Edge’i inceledikçe Microsoft’un bu tarayıcıyı Windows’un tarayıcısı olarak sunma konusunda bazı küçük dokunuşları olduğunu görmek mümkün.

Edge’in Chromium versiyonunu yüklediğinizde Microsoft favorilerinizi, şifrelerinizi ve tarayıcı geçmişinizi Chrome ya da Edge’den aktarmanızı öneriyor. Kurulum ekranında ayrıca varsayılan sekme görünümü için bir tarz seçmeniz isteniyor.

Microsoft’un izleri görülebiliyor

Kullanıcı arayüzünün çoğu Chrome ve Edge’in bir karışımı gibi duruyor. Microsoft kendi dokunuşlarını eklemeye özen göstermiş. Tarayıcının sesli okuma özelliği bulunuyor. Bu özellik sayfadaki yazıları size sesli olarak okuyor. Aynı özellik şu anda Edge’de de mevcut. Ancak Edge’den bekleyeceğiniz bazı özellikler yeni versiyonda bulunmuyor. Microsoft henüz sekmeleri kenara ayırma seçeneğini yeni tarayıcıya dahil etmemiş. Ayrıca dijital kalemle sekmelerin üzerine yazı yazma seçeneği de henüz yok. Gece modu ise sadece deneme versiyonuyla kullanılabiliyor.

Microsoft ayrıca eklentiler için de destek sunuyor ve onayladığı eklentilere ayırdığı bir sayfası da bulunuyor. Ayrıca eklenti ayarlarından Chrome eklentilerini aktif hale getirerek, Google Chrome için hazırlanmış eklentileri de kullanabiliyorsunuz. Warren, 1Password ve Ghostery gibi eklentileri yüklediğinde bu eklentilerin Chrome’da çalıştığı gibi sorunsuz çalıştığını belirtiyor.

Microsoft eklentiler için de senkronizasyon desteği sunuyor ancak bu özellik şimdilik kullanılabilir durumda değil. Arayüz ayarlarında “Önümüzdeki aylarda daha fazla senkronizasyon ayarı kullanılabilir hale gelecek” deniyor. Şimdilik favorileri senkronize etmek mümkün ama ayarlar, geçmiş, eklentiler, açık sekmeler, şifreler ve otomatik doldurma ayarları senkronize edilemiyor.

Edge, Chrome’a alternatif olur mu?

Erken bir versiyon için Chromium tabanlı Edge oldukça başarılı görünüyor. Ayrıca Warren tarayıcının hızlı açıldığını ve internette hızlıca gezinmeyi sağladığını söylüyor. Eğer Microsoft bu iyi çalışmasını devam ettirebilirse ve Edge’in optimizasyonunu başarılı şekilde yaparsa uzun süre sonra ilk kez Microsoft’un tarayıcısı gerçek bir alternatif olarak karşımıza çıkabilecek. Belki de bir sonraki formatınızın ardından bilgisayarınıza Chrome yüklemeye ihtiyaç bile duymayacaksınız. Yeni versiyon, Edge’in yavaş, takılan ve her sitede düzgün çalışmayan yapısını ortadan kaldırmış gibi duruyor.

Microsoft’un yeni versiyonu ne zaman kullanıma sunacağı henüz belli değil. Ancak son deneme sürümlerinin stabil olduğu ve iyi çalıştığı göz önünde bulundurulursa Chrome tabanlı Edge’in yakında kullanılabileceğini söylemek mümkün.

Kaynak: The Verge

The Verge editörü Tom Warren Microsoft'un yeni Chromium tabanlı tarayıcısı Edge'i denedi. Tarayıcının hala geliştirme aşamasında olmasına rağmen oldukça tutarlı ve hızlı olduğunu söyleyen Warren Microsoft'un uzun zaman sonra ilk kez Chrome'a alternatif olabilecek bir tarayıcı geliştirdiğini düşünüyor. Yeni Edge, Chrome için hazırlanmış eklentileri sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor. Hala bazı özellikleri geliştirme aşamasında olan tarayıcının ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor ama ilk izlenimler tarayıcının kullanıma hazır halde olduğunu gösteriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği