Opera’nın yeni sürümünde kripto para cüzdanı var

Opera'nın güncellenen masaüstü web tarayıcısı, kripto para cüzdanı ve diğer yeni özellikleriyle kullanıcıları kendisine çekmeyi amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Opera web tarayıcısını güncelleyerek kripto para cüzdanı ve birkaç yeni özellik ekledi. Reborn 3 olarak adlandırılan en son versiyon Windows, MacOS ve Linux’ta kullanılabiliyor. Yeni tarayıcısının kripto para cüzdanı şimdilik sadece Ethereum’u destekliyor. Opera, kripto para cüzdanını ilk olarak Aralık ayında Android tarayıcısına eklemişti. Şirketten yapılan açıklamada masaüstü ve mobil tarayıcılar arasında cüzdan anahtarları ve para akışı senkronizasyonu yapılabileceği belirtildi. Opera, iOS uygulamasına da bu özelliğin yakında geleceğini söyledi.

Dahili kripto para özelliğinin kullanıcılar tarafından olumlu karşılandığını belirten Opera Başkan Yardımcısı Jan Standal bu görüşünü destekleyecek herhangi bir istatistik sunmadı. Ethereum dışında diğer kripto para birimlerinin de desteklenmesi konusunda da bir açıklama yapılmadı.

Opera aynı zamanda ücretsiz VPN hizmetini de hızlandırıyor. Şirket geçtiğimiz ay Android uygulamasına da bu özelliği eklemişti.

Web 3 desteği

Tüm bu blok zinciri ve mahremiyet odaklı özellikler Opera’nın ‘web 3‘ olarak adlandırılan yeni internet düzenine de uyumlu olması için gerçekleştiriliyor. Standal web 3’ü geliştiriciler ile kullanıcıların web üzerinde yeni yöntemlerle etkileşim kurmasına imkan sağlayan bir paradigma dönüşümü olarak tanımladı.

Web 3’ün en iyi noktalarından biri, Facebook, WhatsApp ya da Google Drive gibi büyük şirketlerin elinde olan ana akım servisleri Steemit, Storj, Siacoin ve Status gibi merkezsizleştirilmiş alternatiflerle değiştirmesi. Opera, güncellenmiş versiyonun web 3 uygulamalarını desteklediğini ve böylece kullanıcıların herhangi bir web 3 uygulamasının adresini adres çubuğuna yazıp Opera tarayıcısı üzerinden web 3’ü keşfedebileceklerini söylüyor.

Şimdilik web 3’ün kullanıcılara gerçekten bir faydası olup olmadığını söylemek zor.

“Dijital yaşamınızı geri alın”

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Opera, Escape (Kurtuluş) adını verdiği bir kampanya başlattı. Bilim kurgu tarzında bir kısa filmle desteklenen kampanya kullanıcılara dijital yaşamlarını nasıl geri alabileceklerini göstermeyi hedefliyor. Kampanya, Opera’nın devam eden pazarlama programının bir parçası. Avrupa’da Google, tekelleşme karşıtı düzenlemeler neticesinde Android kullanıcılarına daha fazla tarayıcı önermeye başlayacağını söylemişti. Opera bu durumu kendi adını daha geniş kitlelere yaymak ve alternatif bir tarayıcı olduğunun bilinmesini sağlamak için kullanmak istiyor.

Şubat ayında yapılan bir gelir açıklamasında Opera, masaüstü tarayıcısının kullanıcı sayısının 2017’den bu yana yüzde 11 arttığını 60 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı olduğunu açıklamıştı. Opera’nın akıllı telefon uygulamalarının da 2018’in 4. çeyreğinde 200 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığı ifade edilmişti.

Eğer tüm bu gelişmeler sizi Opera kullanmaya ikna etmediyse şirket ayrıca yeni versiyonda tarayıcının dış görünüşünde de değişikliklere gitti. Yeni kenarlıksız tasarım tarayıcıyı daha az dikkat dağıtıcı hale getiriyor. Tarayıcıya ayrıca iki yeni tema da eklendi.

Kaynak: Venture Beat

Opera web tarayıcısını güncelleyerek kripto para cüzdanı ve birkaç yeni özellik ekledi. Reborn 3 olarak adlandırılan en son versiyon Windows, MacOS ve Linux'ta kullanılabiliyor. Yeni tarayıcısının kripto para cüzdanı şimdilik sadece Ethereum'u destekliyor. Opera aynı zamanda ücretsiz VPN hizmetini de hızlandırıyor. Şirket geçtiğimiz ay Android uygulamasına da bu özelliği eklemişti. Tüm bu blok zinciri ve mahremiyet odaklı özellikler Opera'nın 'web 3' olarak adlandırılan yeni internet düzenine de uyumlu olması için gerçekleştiriliyor. Opera ayrıca kullanıcılara dijital yaşamlarını büyük şirketlerden geri alabilmenin yollarını öğretmeyi amaçladığı Escape adında bir kampanya da başlattı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği