Zayıf şifreleri tahmin eden hırsız 54 milyon Dolarlık kripto para çaldı

Kripto para cüzdanlarının şifrelerini tahmin etmeye çalışan bir 'internet hırsızı' basit şifreleri olan hesaplardan 37 bin 926 Ethereum çaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çok başarılı bir internet hırsızı, kripto para cüzdanlarının şifrelerini tahmin etmeye çalışarak milyonlarca Dolar değerinde kripto para çaldı. Güvenlik araştırmacıları ‘blok zinciri haydudu’ adı verilen bu hırsızın, Ocak ayı itibarıyla toplam 37 bin 926 Ethereum (54 milyon Dolar değerinde) çaldığını söyledi.  Güvenlik uzmanları bu paranın yaklaşık 19 milyon Dolar’lık bölümünün, zayıf şifreleri olan kripto para cüzdanlarından çalındığını söyledi.

Elindeki Ethereum’ları bozdurmaya ya da harcamaya çalışmadan tespit edilmesi mümkün olmayan haydudu takip etmek için araştırmacılar zayıf şifresi olan bir kripto cüzdana bir Dolar koydu. Para anında haydudun hesabına aktarıldı.

“Parolam ‘parola’ olsun”

Bu cüzdanların 0x01 gibi özel anahtarları bulunuyor. Bu anahtarı kullanmak, hesabınızın parolasını ‘parola’ yapmak gibi bir şey. Güçlü bir parolanın çok daha uzun ve çok daha az tahmin edilebilir olması gerekiyor. Araştırmacılar bu anahtarların, cüzdan yazılımındaki bir aksaklık sebebiyle istenmeden belirlenmiş olabileceğini düşünüyor. Ama cüzdan sahiplerinin de bu parolaları, rastgele üretilen ve hesaba aktarılan parolalar yerine bilinçli olarak kullanmaya karar vermiş olması da bir ihtimal.

Neticede, blok zinciri ne kadar sağlam olursa olsun, blok zinciri haydudu parolalarınızı sık sık kontrol etmenin ve değiştirmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmış oldu.

Kaynak: Futurism

Çok başarılı bir internet hırsızı, kripto para cüzdanlarının şifrelerini tahmin etmeye çalışarak milyonlarca Dolar değerinde kripto para çaldı. Güvenlik araştırmacıları 'blok zinciri haydudu' adı verilen bu hırsızın, Ocak ayı itibarıyla toplam 37 bin 926 Ethereum (54 milyon Dolar değerinde) çaldığını söyledi.  Güvenlik uzmanları bu paranın yaklaşık 19 milyon Dolar'lık bölümünün, zayıf şifreleri olan kripto para cüzdanlarından çalındığını söyledi. Hesapların çoğunun şifresinin 0x01 olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun hesap parolasını 'parola' olarak ayarlamakla aynı şey olduğunu belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği