Blok zincirinin en eğlenceli hali

CryptoKitties adlı bir oyun projesi o kadar popüler hale geldi ki Ethereum’un üzerine kurulu olduğu teknolojiyi zorlamaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir kripto uygulama fazla kolay ve eğlenceli olabilir mi? Ethereum’un son günlerde böyle bir sorunu var. CryptoKitties adlı bir oyun projesi o kadar popüler hale geldi ki Ethereum’un üzerine kurulu olduğu teknolojiyi zorlamaya başladı. Normalde Ethereum transferleri için kurulan ağda kullanıcılar dijital kediler (sanal bebeğin yeni versiyonu) alıp satmaya başlayınca transfer süreleri çok uzamaya başladı.

Kripto paralar blok zinciri teknolojisi üzerine kurulu. Bu teknoloji, para transferlerinin ağdaki tüm kullanıcılar tarafından onaylanmasını gerektiriyor. Normalde blok zinciri sadece para transferi için kullanılıyor ve bu transferler kısa sürede onaylanıp tamamlanıyor. Ancak işin içine bir de dijital kedicikler girince ve bu kedicikleri süsleyip alıp satmak çok popüler bir hale gelince altyapı yetersiz gelmeye başladı. Oyunda yeni kedi üreten, kedileri için malzeme alıp satan kullanıcılar toplamda 3 milyon Dolar’ın üzerinde para harcadı ve hızlı yükseliş devam ediyor. Bu kadar fazla para (ve kedi) akışını doğrulamak için de çok fazla zaman gerekiyor. Yeni transferler Ethereum ağının tıkanma noktasına gelmesine sebep olmaya başladı.

Çözüm olması umuduyla fiyat artışı yapıldı

Kripto paralar son dönemde çok fazla gündeme gelse de hala teknolojiyle yakından ilgilenen küçük bir insan grubu dışında bu ağlar üzerinde işlem yapan kişi sayısı çok az. CryptoKittens ise basit arayüzüyle bu teknolojiyi sıradan kullanıcılarla buluşturmayı başardı. Bu durum trafiğin hızla artmasına ve tıkanmalar yaşanmasına sebep oldu. Uygulamanın geliştiricileri, konuyla ilgili olarak Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada “Ağ tıkanmaları sebebiyle yeni kedicik doğumları için gerekli bedeli 0,001 ETH’den 0,002 ETH’ye çıkardık. Böylece kedicikleriniz zamanında doğacak” ifadelerini kullandı. Tweet’in etrafındaki siren emojileri de durumun ciddiyetini açıklar nitelikteydi.

Kripto paraların asıl problemi başka

Bir kedi oyununun Ethereum gibi bir sistemi durma noktasına getirmesi aslında oldukça komik. Ancak konuya ‘kedi oyunu’ dışında bir pencereden bakacak olursak, bu durum tüm kripto paraların karşı karşıya olduğu ciddi bir probleme işaret ediyor: ölçeklenebilirlik.

Kripto paralar bugüne kadar küçük bir azınlık tarafından kullanılmış olabilir ancak bir kripto para geliştiren kişinin amacı bu paranın herhangi bir ülkenin parası gibi dünyanın her yerinde, herkes tarafından kullanılabilir olmasını sağlamaktır. Bu yüzden kripto para ağlarının bugüne göre kat kat daha fazla para transferini gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olması gerekiyor. Bitcoin’de tam da bu tartışmalar sebebiyle bir görüş ayrılığı yaşanmış ve bunun sonucunda Bitcoin Cash adlı ikinci bir para birimi yeni bir altyapıyla ortaya çıkmıştı.

Ethereum’un da bu sorunu çözmek için çeşitli girişimleri var. Çözüm arayanların arasında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in yanı sıra pek çok yazılımcı ve girişimci de bulunuyor. Henüz tek bir çözüm üzerinde anlaşılabilmiş değil ancak kripto paraların henüz sadece 10 yıllık bir geçmişi olduğunu düşündüğümüzde gelişmeye açık olduklarını söyleyebiliriz.

Henüz emekleme aşamasında olan bu yeni ödeme yöntemleri, bu gibi problemlerle karşılaştıkça tüm dünyada binlerce kişi bu problemleri çözmek için çalışmaya başlayacak. Ethereum, Bitcoin ya da blok zinciri tabanlı herhangi bir sistem de bu şekilde gelişecek. Ayrıca ister kedi oyunu gibi sadece eğlenceye yönelik bir girişim olsun, isterse akıllı sözleşmeler gibi son derece ciddi işler için kullanılsın, bu örnekler blok zinciri teknolojisinin sadece kripto paralarda değil, pek çok farklı alanda kullanışlı olduğunu kanıtlaması açısından önemli. Bugün kullanıcılar için rahatsız edici bir durum olan ağ tıkanıklıkları, aslında sistemin gelecekte daha büyük ve kullanışlı hale gelmesi için gerekli birer basamağı temsil ediyor.

Kaynak: Coin Desk

Bir kripto uygulama fazla kolay ve eğlenceli olabilir mi? Ethereum’un son günlerde böyle bir sorunu var. CryptoKitties adlı bir oyun projesi o kadar popüler hale geldi ki Ethereum’un üzerine kurulu olduğu teknolojiyi zorlamaya başladı. Normalde Ethereum transferleri için kurulan ağda kullanıcılar dijital kediler (sanal bebeğin yeni versiyonu) alıp satmaya başlayınca transfer süreleri çok uzamaya başladı. Oyunda yeni kedi üreten, kedileri için malzeme alıp satan kullanıcılar toplamda 3 milyon Dolar’ın üzerinde para harcadı ve hızlı yükseliş devam ediyor. Bu kadar fazla para (ve kedi) akışını doğrulamak için de çok fazla zaman gerekiyor. Yeni transferler Ethereum ağının tıkanma noktasına gelmesine sebep olmaya başladı. Uygulamanın geliştiricileri, konuyla ilgili olarak Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada “Ağ tıkanmaları sebebiyle yeni kedicik doğumları için gerekli bedeli 0,001 ETH’den 0,002 ETH’ye çıkardık. Böylece kedicikleriniz zamanında doğacak” ifadelerini kullandı.

1 Yorum

  • Amirim, iota bu ölçeklenme sorununu başka bir altyapıyla çözmüş. Gelecek iota da mı? :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği