Bitcoin’de yol ayrımı

Bitcoin'in yazılım kodu salı günü bir bölünme yaşadı ve ortaya Bitcoin Cash adlı yeni bir dijital para birimi çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin’in yazılım kodu salı günü bir bölünme yaşadı ve ortaya Bitcoin Cash adlı yeni bir dijital para birimi çıktı. Ancak Bitcoin Cash ihtiyaç duyduğu ağ desteğine sahip olmadığı için yavaş bir başlangıç aşaması geçirdi. Çoğunluğu Çin merkezli Bitcoin madencilerinden oluşan bir grup, dijital para biriminin teknolojisine getirilecek değişikliklerden rahatsızdı. Para akışını hızlandırmak için kapasiteyi artırmaya dayalı değişiklikleri istemeyen grup Bitcoin’den ayrılarak kendi para birimini kullanıma sundu.

Madenciler Bitcoin ağının işlemci hızına kendi sistemleri ile destek oluyor ve bu işlem karşılığında Bitcoin ile ödeme alıyorlardı. Bitcoin’in bölünmesi ile birlikte artık orijinal para biriminin yeni bir rakibi var. Ancak Bitcoin halen en eski ve en değerli para birimi olarak varlığını sürdürüyor.

İşlemci gücü yetersiz kalıyor

Yeni para birimi ise sadece küçük bir grup madencinin işlem gücünü kullandığı için, ilk seri Bitcoin Cash’lerin kullanıma sunulması 6 saat sürdü. Ticaret platformu eToro’nun Yönetici Müdürü Iqbal Gandham “Bitcoin Cahs yavaş bir başlangıç yaptı. Gecikmenin sebebi yeni para birimine madencilerin yeterince destek vermemesi olabilir.” şeklinde konuştu.

İlk günün sonunda bir Bitcoin Cash 146,37 Dolar’dan işlem görürken Bitcoin ise 2 bin 729 Dolar ile tarihin en yüksek seviyelerinde gezinmeye devam ediyor. Ancak Bitcoin Cash’in gelmesi ile birlikte Bitcoin’in değerinde yüzde 4,6 düşüş görüldü. Bitcoin Cash ise yavaş geçen ilk günün ardından değerini katlanarak artırdı ve şu anda (2 Ağustos) 436 Dolar’dan işlem görüyor.

Bitcoin’i olana Bitcoin Cash bedava

Bölünmenin ardından Bitcoin Cash, Bitcoin’in tüm blok zinciri tarihini de bünyesine kattı. Böylece, bölünme öncesinde Bitcoin satın almış olan herkes, aynı miktarda Bitcoin Cash’e ücretsiz olarak sahip olabilecek. Daha sonra bu dijital paralar diğer dijital para birimlerine ya da Dolar ve Avro gibi yasal para birimlerine dönüştürülebilecek.

Yeni dijital paraların madenciliği, gelecekte bu işlemin daha az işlem gücü gerektirmesi sebebiyle daha hızlı gerçekleştirilebilir. Dash Core CEO’su Ryan Taylor ise Bitcoin Cash’in ömrünün uzun olmayabileceğini düşünüyor. “Bitcoin Cash büyüme sorununu çözmedi diyen Taylor “Biraz daha büyük bloklarla yola çıktı ancak halen devasa kullanıcı rakamlarına yanıt verebilecek güvenilir bir teknoloji sunmuyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Reuters, Mashable

Bitcoin'in yazılım kodu salı günü bir bölünme yaşadı ve ortaya Bitcoin Cash adlı yeni bir dijital para birimi çıktı. Ancak Bitcoin Cash ihtiyaç duyduğu ağ desteğine sahip olmadığı için yavaş bir başlangıç aşaması geçirdi. Çoğunluğu Çin merkezli Bitcoin madencilerinden oluşan bir grup, dijital para biriminin teknolojisine getirilecek değişikliklerden rahatsızdı. Para akışını hızlandırmak için kapasiteyi artırmaya dayalı değişiklikleri istemeyen grup Bitcoin'den ayrılarak kendi para birimini kullanıma sundu.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği