Kripto paralar bir günde 13 milyar Dolar kaybetti

CoinMarketCap verilerine göre hafta başında tüm kripto para birimleri toplamda 13 milyar Dolar'ın üzerinde piyasa değerini kaybetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

CoinMarketCap verilerine göre hafta başında tüm kripto para birimleri toplamda 13 milyar Dolar’ın üzerinde piyasa değerini kaybetti. Pazartesi günü yaklaşık 93 milyar Dolar piyasa değerine sahip olan kripto para birimleri, Salı sabahı sadece 80 milyar Dolar değere sahipti.

CoinMarketCap bu tarihte Bitcoin’in yaklaşık yüzde 9 değer kaybettiğini söylüyor. Bitcoin bu krizden en az etkilenen para birimlerinden biri olurken, krizin sebebi olarak da yine Bitcoin gösteriliyor. Popüler dijital para biriminin geleceğine dair belirsizlikler tüm kripto para piyasalarını da etkiliyor. Şu anda iki farklı grup, Bitcoin’in geleceğini tayin etmek için çalışmalar yürütüyor.

İki farklı görüş, çatallanmaya yol açıyor

Bir tarafta Bitcoin’in blok zinciri boyutu sınırını 1 MB’tan 2 MB’a çıkarmak isteyen Bitcoin madencileri, diğer tarafta ise Bitcoin Core adı verilen ve blok zinciri boyutunun artmasının asıl sorunlara çözüm olmayacağını düşünen bir grup bulunuyor.

Bitcoin Core ‘Ayrılmış Tanık‘ (SegWit) adı verilen bir teknolojinin kullanılmasını istiyor. Ancak çoğunluğu Çin’de bulunan Bitcoin madencileri sebebiyle Core destekçileri 1 Ağustos’tan itibaren kullanıcı tabanlı bir yumuşak çatallanma (soft fork) talep etti. Buradaki düşünce, Bitcoin blok zinciri kullanıcılarının ekonomik çoğunluğunun SegWit kullanan yeni standardı kullanması ve madencileri de bu değişime zorlaması. Eğer madenciler SegWit’i kabul etmezse para birimi bir bölünmeye gidebilir. Buna da ‘fork’ yani çatallanma adı veriliyor.

Madenciler ise SegWit2x adı verilen başka bir düzenleme önerdi. Bloomberg’e göre bu düzenleme madencilerin yüzde 85’i tarafından destekleniyor. SegWit2x ve yumuşak çatallanma konusu sonuçlanana kadar Bitcoin pazarında daha yüksek değerlerde hareketlilik yaşanması bekleniyor.

Kaynak: mybroadband

CoinMarketCap verilerine göre hafta başında tüm kripto para birimleri toplamda 13 milyar Dolar'ın üzerinde piyasa değerini kaybetti. Pazartesi günü yaklaşık 93 milyar Dolar piyasa değerine sahip olan kripto para birimleri, Salı sabahı sadece 80 milyar Dolar değere sahipti. Piyasadaki bu değişiklikleri sebebi ise Bitcoin'in geleceğini tayin etmek isteyen iki farklı grup arasındaki anlaşmazlık. 1 Ağustos'ta bu iki grubun yumuşak çatallanma ile ayrışması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği