Rusya Kripto-Ruble üretecek

Rusya Başkanı Vladimir Putin'in ülkenin kendi Kripto-Ruble'sini üreteceğini söylediği iddia edildi. Haberin kaynağı, Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya Başkanı Vladimir Putin’in ülkenin kendi Kripto-Ruble’sini üreteceğini söylediği iddia edildi. Haberin kaynağı, Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov.

Bakan, devlet tarafından üretilen kripto paranın madencilikle elde edilemeyeceğini, sadece yetkililer tarafından piyasaya sürülüp kontrol edileceğini belirtti. Kripto-Rubleler her zaman sıradan Rublelerle değiştirilebilecek. Ancak Kripto-Ruble’nin sahibi parayı nasıl elde ettiğini açıklayamazsa yüzde 13 vergi uygulanacak. Aynı vergi kripto parayı alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark sebebiyle elde edilen gelirlere de uygulanacak.

Nikiforov, “Kripto-Ruble üretmemiz için tek bir sebep var: bunu biz yapmazsak iki ay sonra EurAsEC’teki (Avrasya Ekonomi Topluluğu) komşularımız bunu hayata geçirecek.” diyor.

Çelişkili açıklamalar

Açıklama Rusya’nın kripto para dünyasına girişi anlamına gelse de ülkede Bitcoin’in kullanımına izin verileceği yönünde hiçbir açıklama yok. Hatta Putin geçtiğimiz dönemde kripto paraların tamamen yasaklanması gerektiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Öte yandan, bazı bakanların kripto para taraftarı açıklamaları ve Putin’in Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ile görüşmesi bu ifadelerle çelişiyor gibi duruyor. Ancak KriptoRuble’nin açıklanması ile birlikte diğer kripto para birimlerinin ülkede kullanımına izin verilmesinin çok mümkün olmadığı düşünülüyor.

Dubai de kendi parasını çıkarıyor

Kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanan tek ülke Rusya değil. Dubai’den yapılan bir açıklamada ülkenin kendi dijital para birimi emCash’i geliştirme çalışmalarına başladığı belirtildi. Dubai Economy yan kuruluşu Emcredit ve İngiliz blok zinciri şirketi Object Tech iş birliğiyle geliştirilecek kripto para, paylaşımlı cüzdan sistemi üzerinden kullanılacak. Böylece para transferlerinin bir merkez tarafından onaylanması gerekmeyecek.

emPay adı verilen akıllı telefon uygulamasıyla gerçekleştirilecek para transferleri, alışverişlerin de hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Kullanıcılar uygulamayı yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisiyle, sadece telefonlarını göstererek de kullanabilecek.

Bu hamle Dubai’nin dünyanın ilk blok zinciri tabanlı şehri olma yolundaki çalışmalarının adımlarından biri. Şehirdeki tüm ödeme sistemlerinin 2020’ye kadar blok zinciri teknolojisi kullanması hedefleniyor.

Kaynak: CoinTelegraph

Rusya Başkanı Vladimir Putin'in ülkenin kendi Kripto-Ruble'sini üreteceğini söylediği iddia edildi. Haberin kaynağı, Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov. Bakan, devlet tarafından üretilen kripto paranın madencilikle elde edilemeyeceğini, sadece yetkililer tarafından piyasaya sürülüp kontrol edileceğini belirtti. Kripto-Rubleler her zaman sıradan Rublelerle değiştirilebilecek. Ancak Kripto-Ruble'nin sahibi parayı nasıl elde ettiğini açıklayamazsa yüzde 13 vergi uygulanacak. Kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanan tek ülke Rusya değil. Dubai'den yapılan bir açıklamada ülkenin kendi dijital para birimi emCash'i geliştirme çalışmalarına başladığı belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği