Hackerlar Rus merkez bankasını soydu

2016 yılı içerisinde Rus merkez bankasına yapılan siber saldırılarda toplam 2 milyar Ruble (yaklaşık 107 milyon Lira) çalındığı belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hackerlar 2016 yılında Rusya merkez bankasından toplam 2 milyar Ruble (yaklaşık 107 milyon Lira) çaldı. Siber saldırıları ve çalınan miktarı CNN’e doğrulayan Bank of Russia, hackerların aslında 5 milyar Ruble çalmaya çalıştığını ancak merkez bankası yetkililerinin para aktarımını durdurup zararın bir kısmını durdurduğunu açıkladı. Merkez bankası sözcüsü “Paranın en azından bir kısmını kurtarabildiğimiz için şanslıyız.” şeklinde konuştu.

Hackerlar ticari bankaları da hedef aldı ve banka müşterilerinin paralarını çaldı. Merkez bankası saldırıların tam olarak ne zaman gerçekleştiğini açıklamazken tüm saldırıların 2016 içinde gerçekleştiğini ifade etti. Hackerların parayı nasıl aktardığı da açıklanmadı. Ancak bu saldırılar, yakın geçmişte dünya çapında bankalara yapılan diğer saldırılarla benzerlik gösteriyor.

Küresel banka saldırıları

2015 Ocak ayında bir Ekvador bankasının SWIFT kodlarını ele geçiren saldırganlar Banco del Austro’nun Wells Fargo’daki paralarını çalmıştı. Ekim ayında aynı teknik bu kez Filipinler’de bir bankayı soymak için kullanıldı. Bundan iki ay sonra Vietnam’da bir bankaya düzenlenen siber saldırı yetkililer tarafından engellendi. Bu yılın Şubat ayında ise Bangladeş merkez bankasından 101 milyon Dolar para çalındı. Hackerlar aslında 951 milyon Dolar çalmaya çalışıyordu ancak aktarım engellendi.

Tüm bu saldırıların, Kuzey Kore ile ilişkilendirilen geniş bir suç şebekesi olan ‘Lazarus’ tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor. Ancak Rus merkez bankasına kimin saldırdığı henüz bilinmiyor. Rusya geçtiğimiz hafta yabancı ajanların Rus bankalarına geniş bir siber saldırı hazırlığı içinde olduğunu ve Rus halkını telaşa sürükleyecek mesajlar gönderileceğini öğrendiğini duyurmuştu.

Kaynak: CNN

Geçtiğimiz yılın başından itibaren devam eden geniş çaplı küresel banka saldırılarına bir yenisi eklendi. Rusya merkez bankasına yapılan siber saldırının diğerleri ile bağlantısı olup olmadığı bilinmiyor. Yapılan açıklamada 2016 yılı boyunca gerçekleştirilen saldırılarda toplam 2 milyar Ruble (yaklaşık 107 milyon Lira) çalındığı belirtildi. Geçtiğimiz hafta da Rus yetkililer tarafından yapılan bir açıklamada, bankaları hedef alan büyük bir saldırının engellendiği duyurulmuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği